Nie chcesz, aby zapach przygotowywanych w kuchni potraw roznosił się po całym domu lub przenikał przez zasłony czy meble? Okap kuchenny usunie takie problemy z Twojej kuchni, ale musisz dokładnie przemyśleć, jaki typ urządzenia wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, ale bez podstawowej wiedzy trudno jest kupić ten właściwy. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu kuchennego.
Jaka jest rola okapu kuchennego?
Z biegiem czasu okap stał się jednym z najważniejszych urządzeń w kuchni, tuż obok standardowych sprzętów, takich jak lodówka czy kuchenka. Dlaczego tak się stało? Głównym powodem jest jego funkcja eliminowania niepożądanych zapachów. Dzięki niemu w kuchni nie unosi się zapach smażenia, pieczenia czy gotowania potraw. Okap umieszczony bezpośrednio nad płytą grzewczą pozwala na natychmiastowe odprowadzenie zapachów do systemu wentylacyjnego lub, w przypadku zastosowania go jako filtra, kieruje je do filtrów węglowych. Co więcej, okapy pomagają nam również pozbyć się pary wodnej i wilgoci, która nie tylko powoduje niszczenie mebli i ścian, ale również tworzy na nich tłusty film, który z czasem może się nawarstwiać i jest trudny do wyczyszczenia. Podsumowując, gdy zamontujemy w kuchni odpowiedni okap, wyeliminujemy z domu zapach przygotowywanych potraw, zadbamy o stan mebli i ich dłuższą żywotność oraz rzadziej będziemy zmuszeni do malowania ścian. Tylko który z okapów nam to zagwarantuje.
Okap szafkowy
Najczęściej okap montuje się w małych kuchniach lub w kuchniach, w których zamówione meble są robione na wymiar i dostajemy na nie miejsce. Jak sama nazwa wskazuje, okap montuje się bezpośrednio pod szafką kuchenną, nad płytą grzewczą. Urządzenie ma zazwyczaj kompaktowe wymiary, co jest jego niewątpliwą zaletą. Szczególnym rodzajem okapu jest okap teleskopowy. Uruchamia się go poprzez wysunięcie szuflady zwanej teleskopem. Zwiększa ona powierzchnię pochłaniania zapachów i pary wodnej, a gdy urządzenie nie jest używane, wystarczy wsunąć ją z powrotem. Jest to dyskretny sprzęt także do małych kuchni, ale jego działanie jest nieco bardziej wydajne niż standardowego okapu. Nie ogranicza też przestrzeni nad szafką, w której można zainstalować np. suszarkę do naczyń.
Okap kominowy
Okapy kominowe to już znacznie większe urządzenia, ale można liczyć na ich bardziej efektywną pracę. To urządzenie jest najczęściej spotykane w polskich kuchniach. Działa albo jako okap, albo jako pochłaniacz, dlatego nie musi być montowane bezpośrednio w instalacji wentylacyjnej. Okap kominowy mocowany jest do ściany, bezpośrednio nad płytą grzewczą. Jego geometryczne kształty polecane są do nowoczesnych kuchni. Cena okapu kominowego zależy od konkretnego modelu. Wyróżniamy takie rodzaje okapów jak okap narożny i okap ukośny. Okap kominowy narożny dedykowany jest do kuchenek znajdujących się w rogu kuchni, natomiast skośny zwraca największą uwagę swoim nowoczesnym designem. Wszystkie jednak działają na tych samych zasadach.
A co z okapem wyspowym?
Okap wyspowy przeznaczony jest do kuchni z wyspą, ale nie tylko. To wydajne urządzenie, które można potraktować również jako oryginalną ozdobę pomieszczenia. Trudno go nie zauważyć, bo zazwyczaj ma podłużną, cylindryczną formę. Okap wyspowy nadaje się do montażu w dowolnym miejscu, ponieważ nie jest uzależniony od żadnej ściany. Urządzenie montowane do sufitu może więc wisieć nawet na środku kuchni, gdzie oczywiście będzie pochłaniać zapachy z gotowania. Często okap wyspowy posiada również zaawansowane funkcje. Dla wielu osób jego nadrzędną cechą jest jednak nowoczesny wygląd. Odprowadza on zanieczyszczenia bezpośrednio do szybu wentylacyjnego, dzięki czemu nie musi być montowany w pobliżu komina. Okapy wyspowe działają również jako pochłaniacze, co oznacza, że nie są w ogóle uzależnione od jakiejkolwiek instalacji. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma producentów, którzy oferowaliby modne okapy wyspowe w atrakcyjnych cenach.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Przedstawiliśmy rodzaje okapów oraz ich podstawowe wady i zalety, ale to nie wszystko. Kupując okap kuchenny, należy wziąć pod uwagę również inne cechy. Urządzenie musi być solidnie wykonane i posiadać łatwy w obsłudze panel. Ważne jest również zastosowanie oświetlenia w okapie kuchennym, które daje nam jeszcze większą kontrolę nad stanem przygotowywanych potraw. Nowoczesne okapy posiadają sterowanie dotykowe lub zdalne. Co więcej, wyposażone są w funkcję standardową lub opcję turbo, która pozwala na szybkie pozbycie się zapachów z kuchni. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy np. coś się spali i musimy natychmiast posprzątać pomieszczenie, zanim zapach rozniesie się po całym domu. Te i inne praktyczne funkcje zapewniają okapy Kernau.
Warto przeczytać
- 3 czerwca 2021
Współczesność charakteryzuje się obecnością w aranżacji wnętrz poprzez ciągłą zabawę formą. Wykorzystanie i łączenie różnych materiałów, takich jak dąb do...
Czytaj dalej- 2 czerwca 2021
Czasy, w których jedynym zadaniem czajnika było doprowadzenie wody do wrzenia już dawno minęły. Na szczęście coraz rzadziej w naszych kuchniach pojawiają się urządzenia...
Czytaj dalej