Rolety mogą stać się zarówno funkcjonalnym wyposażeniem każdego pomieszczenia, jak i doskonałą dekoracją. W końcu to dzięki nim możemy ochronić dom przed nadmiarem słońca w lecie, zyskać romantyczny klimat o każdej porze dnia, zapewnić sobie ciepło, a nawet zwiększyć komfort snu. Jeśli chcesz docenić wszystkie korzyści płynące z posiadania rolet, musisz wybrać model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Klasyka zawsze w cenie

Jeśli nie możemy się zdecydować, jakie rolety będą dla nas odpowiednie, zawsze możemy postawić na najbardziej klasyczne i zawsze pasujące - żaluzje okienne. Są one wykonane z materiału i montuje się je do ściany, sufitu lub ramy okiennej. W dolnej części rolet znajduje się drewniana listwa, którą w zależności od potrzeby można podciągać lub opuszczać.

Zalety klasycznych rolet okiennych

  • niska cena,
  • szeroka gama kolorów i wzorów,
  • łatwy i szybki montaż,
  • praktyczne zastosowanie do ochrony pomieszczenia przed przegrzaniem i rażącym słońcem,
  • możliwość zaciemnienia w dowolnym momencie.

Jaki rodzaj wybrać do sypialni?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że dobrym rozwiązaniem w sypialni będą rolety, które maksymalnie zaciemnią pomieszczenie, a jednocześnie w ciągu dnia pozwolą uzyskać niezbędną ilość światła. Taki efekt można osiągnąć przede wszystkim wtedy, gdy wybierzemy tkaniny zaciemniające lub rolety dzień-noc. Dodatkowo lepszym rozwiązaniem będą ciemniejsze kolory, ale jednocześnie muszą być one również dopasowane do wnętrza. Takie kolory dadzą nam jednak więcej mroku, a co za tym idzie również dłuższą noc, co przyda się szczególnie latem.

A może rolety rzymskie?

Innym rozwiązaniem jest postawienie na rolety rzymskie, które stanowią doskonałą dekorację wnętrza. Również w tym przypadku możemy je zamontować do ściany, karnisza lub ramy okiennej. Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje rolet rzymskich:

  • z falbaną prostą,
  • z falbaną,
  • bez falbany.

Tajemnicą ich wyglądu jest wykonanie ich z delikatnych, często półprzezroczystych materiałów, które niestety przepuszczają znacznie więcej światła niż tradycyjne rolety. Ciemniejsze i grubsze tkaniny w tym przypadku mogą być zbyt ciężkie, co z kolei wpłynie na wygląd całego wnętrza.

Podnoszenie rolet

Tego aspektu nie należy pomijać, gdyż wpływa on na komfort ich użytkowania. Zazwyczaj możemy spotkać rolety, które podnoszone są za pomocą mechanizmu sznurkowego lub koralikowego. Oba rozwiązania mogą okazać się dla nas wystarczające i satysfakcjonujące, jednak w przypadku częstego użytkowania lepiej sprawdzają się mechanizmy koralikowe. Dlatego szczególnie w kuchni czy salonie warto wybrać właśnie ten model. Szelki sznurkowe doskonale sprawdzą się w przypadku lżejszych rolet, np. rzymskich.

Zwróć uwagę na wymiar

Nie da się wybrać odpowiedniej rolety bez dopasowania jej do wymiarów. Sprawa ta może wydawać się oczywista, ale niestety często nie wiemy jak prawidłowo zmierzyć okno i dobrać roletę wewnętrzną. Jeśli są one mocowane do ramy, należy zmierzyć szerokość szyby i dodać po 2 cm z każdej strony.

Warto przeczytać