Wbrew pozorom pościel jest ważnym elementem, który należy wybrać zaraz po materacu. W końcu co najmniej połowę swojego życia spędzasz w sypialni, w łóżku. Wybór odpowiedniej pościeli zapewni nam komfortowy wypoczynek.

I choć wybiera się pościel głównie ze względu na styl, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę inne parametry. Ale oczywiście dobrze, aby wzór i kolor pasował do stylu wnętrza i ramy łóżka. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzą się wzory geometryczne, a w klasycznych dobrze będą wyglądać wzory w kwiaty mamy.

Rozmiar ma znaczenie

Najczęściej stosowane są kołdry o wymiarach 140 x 200 cm lub 140 x 220 cm. Teraz jednak nie ma problemu z zakupem zupełnie niestandardowych rozmiarów, takich jak 200 x 200 cm, a nawet tak dużych jak 220 x 240 cm (dobry rozmiar dla tych, którzy wciąż muszą walczyć o kołdrę ze swoimi partnerami). Poduszki również dostępne są w różnych rozmiarach, więc nie ma potrzeby się ograniczać.

Jaki rodzaj materiału?

To najważniejszy element przy wyborze pościeli. Najlepszym materiałem będzie naturalna bawełna. Odprowadza wilgoć, jest miękka, dobrze ogrzewa i jest sprężysta. Jedynym minusem jest to, że szybko się ugina. Jednak taka wada to nic w porównaniu z zaletami. Jest też łatwy w utrzymaniu czystości i można go prać w 60 stopniach. Kolejnym materiałem może być flanela, która wykonana jest z bawełny. Dobrze izoluje, jest przyjemna w dotyku, ma dobre właściwości grzewcze i dłużej pozostaje gładka po praniu. Niestety, flanela jest trudniejsza w utrzymaniu. Aby zachować jej miękkość trzeba używać specjalnych płynów zmiękczających.

Prześcieradła z mikrofibry

Można też znaleźć pościel wykonaną z mikrofibry, która składa się w 90% z mikrowłókien. Pozostała część to wiskoza. Mikrofibra wykonana jest z celulozy, jest mocna, ma dobre właściwości absorpcyjne, przez co przypomina bawełnę. Przyjemnie chłodzi w lecie i utrzymuje temperaturę w zimie.

Kolejnym materiałem jest krepa. Bardzo popularny. Nie trzeba jej prasować, a to duży plus. Jest bardzo chłonna i świetna w termoizolacji ciała. Mankamentem mogą być wrażenia dotykowe, nie dla każdego będą one przyjemne.

Satyna natomiast będzie świetna dla tych, którzy cenią sobie miły dotyk. Jest błyszcząca, delikatna i ma dobre właściwości izolacyjne, a wszystko to dzięki sposobowi jej wykonania - tkana jest z przędzy czesankowej. Tego typu pościel należy prać na lewej stronie, wtedy satyna zachowa swój kształt i stan. Świetnie nadaje się na lato, ponieważ jest nieco chłodna w dotyku.

Prześcieradła natomiast najczęściej wykonane są z jerseyu, który jest dzianiną, a nie tkaniną. Zaletą jest to, że jest bardziej miękka niż satyna.

Rzadko można dziś spotkać pościel lnianą. Jej zaletą jest to, że częściej prana staje się bardziej miękka niż była na początku. Jest idealna dla alergików, ponieważ nie ma zdolności przyciągania kurzu. Dla tych, którzy nie lubią prasować, len nie będzie najbardziej odpowiedni, bardzo się gniecie i trzeba go prasować. Len jest idealny na letnie noce, ponieważ sprawia wrażenie materiału chłodzącego.

Bez względu na to, jaki rodzaj pościeli wybierzemy, powinna być ona odpowiednio konserwowana. Dlatego warto czytać metki i stosować się do zaleceń.

Warto przeczytać