Kupiłaś piękne prześcieradło, które pasowało do Twojej sypialni, ale okazało się za małe? A może podwija się podczas snu, albo co gorsza, sprawia, że jest Ci gorąco? Wiele zakupów, szczególnie tych związanych z wystrojem wnętrz, dokonywanych jest bez zastanowienia i pod wpływem impulsu. Kierujemy się estetyką, ale zapominamy o wygodzie, a ta w łóżku jest kluczowa. Szkoda wyrzucać pieniądze w błoto, podczas gdy wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawią, że będziemy zadowoleni z zakupu. Jak dopasować prześcieradło do łóżka?

Zazwyczaj zwracamy większą uwagę na poduszkę i kołdrę, a zapominamy o prześcieradle. Rzadko jest ono sprzedawane w zestawie z poszewkami, więc gdy wybieramy najpiękniejszy wzór i materiał, zwykle nie starcza nam czasu na prześcieradło. A warto mu się poświęcić, bo o ile kołdrę i poduszki wybieramy dla naszego komfortu, o tyle prześcieradło pełni jeszcze funkcję ochronną dla materaca, często bardzo drogiego. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze prześcieradła?

1.Rozmiar

Wydaje się to proste, zwłaszcza gdy znamy wymiary materaca. Jednak oprócz jego długości i szerokości, powinniśmy wziąć pod uwagę również jego wysokość. Większość prześcieradeł posiada dodatkową zakładkę na materac, dzięki czemu możemy je włożyć do stelaża i zabezpieczyć przed zwinięciem. Warto jednak zmierzyć prześcieradło w sklepie, ponieważ producenci różnie podchodzą do tej kwestii i może się okazać, że prześcieradło "na styk" jest po prostu za małe. Jeśli nie mamy przy sobie miarki, bezpieczniej jest kupić prześcieradło większe niż rozmiar materaca - np. do materaca o wymiarach 140x200 wybierzmy prześcieradło o wymiarach 160x200. Ewentualne prowadzenie zawsze możemy umieścić w stelażu. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku materacy o grubości większej niż standardowe 10-15 cm.

2.Materiał

Ładne prześcieradło, ale w nocy masz wrażenie, że leżysz na folii aluminiowej? Wybór materiału na pościel można porównać do zakupu bielizny, którą dobieramy z wielką precyzją. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się prześcieradła wykonane z bawełny i jej pochodnych. Naturalne materiały zapewniają doskonałą cyrkulację i nie powodują nadmiernej potliwości u użytkownika. Do wyboru mamy prześcieradła bawełniane, które doskonale odprowadzają wilgoć, ale ich wadą jest mała elastyczność. Zdecydowanie lepiej rozciągliwe są prześcieradła jerseyowe, które zapewniają doskonałą izolację cieplną. Dodatkowo są bardzo trwałe i odporne na pranie. Zmarzluchy powinny wybrać prześcieradło frotte, którego struktura gwarantuje ciepło. Takie prześcieradła są szczególnie polecane na jesień i zimę. Są one również bardzo chłonne i przyjemne w dotyku. Jeśli szukamy czegoś bardziej eleganckiego, najlepiej postawić na satynę. Jest ona delikatna, ale bardzo trwała i świetnie prezentuje się w eterycznych sypialniach.

3.Tradycyjne lub na gumce

Polki oszalały na punkcie prześcieradeł na gumce. Mocny chwyt prześcieradła sprawia, że nie będzie się ono zwijać. Nieodpowiedni rozmiar będzie jednak znacznie większym problemem niż w przypadku tradycyjnego prześcieradła. Za małe będzie spadać, a za duże będzie się fałdować. W przypadku prześcieradeł z gumką również mamy ograniczony wybór materiału. Najczęściej spotykane są prześcieradła jersey z gumką. Zakładanie takiego prześcieradła jest również kłopotliwe. Duże łóżko wymaga co najmniej dwóch osób. Nie jest łatwo je złożyć, ale ich praktyczność zwycięża nad tymi wadami.

Warto przeczytać