W dzisiejszych czasach tradycyjne oświetlenie nie jest już wydajne i opłacalne. Rozwój technologii sprawił, że naświetlacze LED są coraz częściej stosowane - zarówno do oświetlenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Z ich pomocą można oświetlać billboardy, wystawy, elewacje, ogrody, garaże, podjazdy, parkingi, alejki spacerowe, ulice, parki, skwery, magazyny i wiele innych miejsc. Naświetlacz LED to popularny środek do tzw. floodlightingu. Równomiernie oświetlają cały budynek, bez cieni i nieoświetlonych fragmentów, a także podkreślają ciekawą fakturę ściany.
Budowa i zasada działania naświetlaczy LED
Zasada działania naświetlaczy LED jest bardzo prosta. Głównymi elementami są diody LED o długiej żywotności oraz profesjonalne układy elektroniczne. Trwała obudowa wyposażona w szybę ochronną, pozwala na korzystanie z lampy nawet w najgorszych warunkach atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że naświetlacz LED jest produktem całkowicie odpornym na wstrząsy i wodę. Minimalny stopień ochrony to IP65 lub IP67. Moc oprawy waha się od 40 do 300 W, zastępując tradycyjne halogeny o mocy do 1000 W.
Zalety naświetlaczy LED
Naświetlacze LED niosą ze sobą wiele korzyści. Główną zaletą jest energooszczędność. Minimalizacja kosztów nawet o 70%. Zasada jest prosta - zużywasz mniej prądu, więc płacisz mniej. Warto zaznaczyć, że tradycyjny halogen zużywa około 8 razy więcej energii niż naświetlacz LED. Dzięki temu inwestycja w nowoczesną technologię może zwrócić się już po 3 miesiącach. Kolejną zaletą jest wysoka jakość światła, która sprawdza się niemal w każdym miejscu. Jasne i wyraźne promienie świetlne gwarantują niezawodność nawet w najgorszych warunkach atmosferycznych.
Nie można zapominać o długowieczności diod LED - oznacza to, że koszty eksploatacji również ulegną znacznemu obniżeniu. Decydując się na naświetlacze LED otrzymują Państwo gwarancję wysokiej jakości. Producenci zapewniają, że produkt będzie działał niezawodnie przez około 30 000 godzin lub więcej. Niewątpliwą zaletą jest również natychmiastowa gotowość do pracy. W zależności od ustawień, lampa może włączyć się w czasie krótszym niż 1 sekunda. Nie wymaga też dodatkowego czasu nagrzewania.
Naświetlacze LED z czujnikiem zmierzchowym
Coraz większą popularnością cieszą się naświetlacze LED z wbudowanymi czujnikami ruchu i zmierzchu. Produkt uruchamia się tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Zasięg czujników wynosi ok. 11 m - wystarczająco dużo, aby zapewnić kompleksowe bezpieczeństwo w miejscach publicznych, a jednocześnie maksymalnie zaoszczędzić na kosztach energii. W zależności od ustawień, oświetlenie zostanie uruchomione po wykryciu nawet niewielkiego obiektu w ruchu (np. pies, kot) lub dopiero po wykryciu dużego poruszającego się obiektu (np. człowiek, samochód). Kolejnym regulowanym parametrem jest intensywność światła, które aktywuje iluminator.
Według własnego uznania można zdecydować, czy lampa ma się włączać o każdej porze dnia, w zależności od poziomu jasności (np. przy złej pogodzie, ciemności), czy tylko w ciemną noc. Ważną rolę odgrywa również czas uruchamiania - w zależności od preferencji może to być kilka sekund lub kilka minut.
Warto przeczytać
- 9 czerwca 2021
Od dłuższego czasu oświetlenie LED cieszy się niesłabnącą popularnością. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy jest energooszczędność i bardzo wysoka...
Czytaj dalej- 28 maja 2021
Meble tapicerowane cieszyły się i nadal cieszą dużym zainteresowaniem i nic dziwnego, bo to one nadają wnętrzu charakteru. Szukając najlepszych tkanin obiciowych trzeba...
Czytaj dalej