Z seksownym zbiorem stołów do wyboru, zwróciliśmy się do Indian Hicks i Martina Brudnizki o radę w wyborze najlepszego dla Twojej przestrzeni. Zapoznaj się z ich najważniejszymi wskazówkami.

Charles Curkin: Czego szukasz w stoliku w jadalni?

India Hicks: Zadaję pytanie, czy jest to coś, co zamierzam wykorzystać dla rodziny czy dla rozrywki? Wolę mieć mniejszy stolik. Jeśli mam gości, zsuwam kawałek sklejki po powierzchni i przykrywam go obrusem - w ten sposób mogę mieć 16 przyjaciół na kolację.
Martin Brudnizki: Musi mieć od 28 do 30 cali, czyli odpowiednią wysokość. To jest najważniejsze.

Curkin: Czy stół w jadalni jest jednym z pierwszych lub ostatnich mebli, które wybierasz do pokoju?

IH: Oszukuję, bo mieszkam na Bahamach, więc dużo jem na świeżym powietrzu, ale generalnie stół w jadalni jest jedną z pierwszych rzeczy na mojej liście.
MB: Zawsze jest na pierwszym miejscu.

Curkin: Jaki jest najlepszy materiał na stół w jadalni?

IH: Drewno. Podobają mi się delikatniejsze materiały. Są bardziej zachęcające.
MB: To zależy od pokoju. Robię teraz stół w jadalni w onyksie. Mam je też zrobione w marmurze, wapieniu i metalu. Te, które umieściłam w Sali Różanej u Annabel, mają lustrzane blaty.

Curkin: A najlepszy kształt?

IH: Prostokąt to łatwiejszy do wypełnienia stół. Jeśli masz dużą grupę, okrągły stół nie będzie czuł się tak przytulnie, ponieważ odległość staje się tym większa, im większe jest koło.
MB: Ale jeśli masz małą jadalnię, stół powinien być okrągły i mieć średnicę 48 cali, intymny rozmiar. W przypadku większej jadalni powinien być prostokątny.

Curkin: Stary czy nowy?

IH: Wolę vintage. Obecnie na aukcji można znaleźć coś dobrze wycenionego i pięknego. Lubię stoliki z okresu regencji - mają ogromną ilość intryg i historii.
MB: Lubię zarówno nowe, jak i stare. Jest to całkowicie zależne od mieszanki pozostałych elementów w pokoju. Ale powiem, że dom jest o twojej historii i twoim życiu. Jeśli wszystko jest nowe, to znaczy, że jest trochę plastikowe.

Curkin: Krzesła czy ławeczki?

IH: Ławki są dobre, bo można pomieścić więcej tyłków. Ale nie stawiaj ich po obu stronach, bo jeśli masz 90-letnią matkę, nie będzie chciała długo siedzieć bez wsparcia pleców. Potrzebowałaby prawdziwego krzesła.
MB: Gdybym miała mieszkanie na Park Avenue, nie miałabym ławki. Gdyby to był rustykalny dom, ławka mogłaby zadziałać. To bardzo nieformalny sposób na jedzenie.

Curkin: Estetycznie, jaka była najlepsza era dla stołów jadalnych?

MB: Uwielbiam stoły w Art Deco, takie jak te autorstwa Paula Dupré-Lafona, za piękno ich geometrii.

Curkin: Jak często ktoś powinien korzystać ze swojego stołu w jadalni?

IH: Mam pięcioro dzieci i uważam, że to ważne, żebyśmy spotkali się przy stole albo na lunch, albo na kolację. To wtedy stół staje się sercem domu.
MB: Powinieneś korzystać z każdego miejsca, które masz każdego dnia. Nieruchomości są drogie, więc korzystaj z nich maksymalnie.

Curkin: Kto z historii najbardziej chciałby siedzieć przy twoim stole?

IH: Amelia Earhart. Musiała być fascynująca, żeby być tak odważna. Poza tym, gdyby była przy moim stole, nie brakowałoby jej, co byłoby bardzo zaskakujące.
MB: Cecil Beaton, bo był takim poliglotą, pożerał kulturę i miał świetny styl.

Curkin: Jak ustawiasz swój stół w jadalni?

IH: Robię wszystko. Przy pewnych okazjach lubię mieć to bardzo formalnie z białymi serwetkami skrobiowymi. Dla innych wolę papierowe serwetki do wyrzucania. Lubię je zmieniać. Bądź odważny!

Zobacz także: Klasyczne meble, które pasują do każdego wnętrza

 

Warto przeczytać