Urządzając łazienkę, zwykle kładziemy nacisk na jej funkcjonalność. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że o klimacie tego pomieszczenia decydują przede wszystkim dodatki. Dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.

O czym warto pomyśleć podczas wyposażania łazienki?

Nikogo nie zdziwi fakt, że niezależnie od wielkości, w łazience powinny znaleźć się takie rozwiązania jak wanna, umywalka i toaleta. Jednak to właśnie akcesoria łazienkowe odpowiadają za wrażenie kompletności, które odczuwamy podczas wizyty w tym pomieszczeniu. Takie dodatki pomagają wykonać codzienną toaletę, a jednocześnie urozmaicają przestrzeń. Mówiąc o nich warto zaznaczyć, że można je podzielić na kilka grup. Na pierwszy plan wysuwają się akcesoria niezbędne, ale sporą grupę stanowią również te, które po prostu warto mieć. Najczęściej nasz wybór ogranicza się do akcesoriów jednoliniowych, ale możemy zdecydować się na różnorodne rozwiązania, pod warunkiem, że tworzą one spójną całość. Znawcy tematu zwracają również uwagę na to, że choć akcesoria powinny uzupełniać łazienkę, to należy unikać niepotrzebnego bałaganu. Tutaj pomóc może nam przede wszystkim kompleksowe spojrzenie, dlatego przed kolejnymi zakupami warto zadać sobie pytanie, czy jest to konieczne, czy nie.

Przede wszystkim ręczniki i dywaniki łazienkowe

O tym, że puszysty i miękki dywanik to dobry zakup, z pewnością przekonał się każdy, kto wychodząc z wanny lub spod prysznica dotknął stopami zimnej podłogi. Mowa o rozwiązaniu, które ma duże walory wizualne, a przy tym jest naprawdę praktyczne. Wiele osób sięga po dywaniki przede wszystkim po to, aby nadać swojej łazience odpowiedni klimat. Nic dziwnego, ponieważ mamy do czynienia z rozwiązaniami, które rozjaśniają wnętrze i sprawiają, że łazienka staje się bardziej przytulna. Nie mniej ważny jest zakup ręczników, dlatego jeśli jest taka możliwość, warto zadbać o to, aby korespondowały one ze stylistyką całego pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza komplety z takimi samymi lub podobnymi motywami.

Po drugie, mydelniczki, dozowniki do mydła i kubki na szczoteczki do zębów

Decydując się na zakup kubków na szczoteczki do zębów, dozowników do mydła i mydelniczek nie zaszkodzi, jeśli zadbamy o to, by wszystkie produkty tego typu miały podobny design. Zestawy łazienkowe sprawdzają się po raz kolejny, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z akcesoriami widocznymi zaraz po przekroczeniu progu pomieszczenia. To jedyna zasada, której należy ściśle przestrzegać, bo jeśli chodzi o kolory, kształty i wzory, ich wybór jest niemal nieograniczony. Ciekawym doświadczeniem może być analiza najnowszych trendów, gdyż łazienka z pewnością zyska na atrakcyjności, jeśli umieścimy w niej oryginalny dozownik zamieniający mydło w pianę. Myśląc o wyposażeniu łazienki nie warto bać się także innych pojemników, takich jak pojemniki na waciki czy zabawki do kąpieli. Ich oryginalne kształty uatrakcyjnią pomieszczenia, a przy tym ułatwią utrzymanie łazienki w czystości.

Po trzecie: szczotki do WC, wieszaki i uchwyty na papier toaletowy

Akcesoria łazienkowe

Dążenie do spójności powinno być naszym nadrzędnym celem również przy wyborze elementów mocowanych do ściany, takich jak uchwyty na papier toaletowy, wieszaki czy półki. Dotyczy to nie tylko kolorystyki, ale również rodzaju wykończenia. Ten styl zazwyczaj przenoszony jest również na szczotkę do WC - stosunkowo niedrogie rozwiązanie, którego wysoka jakość jest bardzo zadowalająca. Teoretycznie są to rozwiązania o niewielkim znaczeniu, ale nie da się zaprzeczyć, że mają wpływ na odbiór łazienki. Warto je docenić zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu, gdzie zazwyczaj nie ma miejsca na zbyt wiele elementów dekoracyjnych.

Po czwarte - bieliźniarki i kosze na śmieci

Trudno wyobrazić sobie funkcjonalną łazienkę, w której zabrakłoby miejsca na kosze na brudną bieliznę i śmieci. Na szczęście firmy oferujące tego typu rozwiązania doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego możemy wybierać nie tylko oryginalne wzory, ale również tworzywa sztuczne. Wiklinowy kosz na bieliznę cieszy się nie mniejszą popularnością niż ten wykonany z tworzywa sztucznego, a coraz modniejsze stają się bieliźniarki wykonane z tkaniny. Korzystają z nich głównie miłośnicy marynistyki, kosze na bieliznę, które charakteryzują się takim designem, ale sprawdzają się również w innych pomieszczeniach. Przy wyborze akcesoriów łazienkowych warto być ostrożnym, bo w sprzedaży nie brakuje takich, których obecność wcale nie musi być dobrym pomysłem. Taki gadżet można zamontować w radiu prysznicowym, którego dźwięk i tak jest zagłuszany przez płynącą wodę. Dużą ostrożność należy zachować również sięgając po różnego rodzaju łazienkowe akcesoria ozdobne, takie jak fontanny czy kominki. Często zajmują one dużo miejsca, a ich wygląd można określić jedynie jako kiczowaty. Figurki, świece i wazony również nie są zbyt dobrym pomysłem, ponieważ w łazience minimalizm często jest na wagę złota. W końcu łazienka to miejsce, które musi być czyste, a spełnienie tego postulatu nie jest łatwe w otoczeniu bibelotów jakby stworzonych do zbierania kurzu.

Warto przeczytać