Inteligentne oświetlenie sterowane za pomocą telefonu komórkowego powoli staje się rzeczywistością i coraz śmielej wkracza do polskich domów. Producenci zaskakują swoich klientów nie tylko kompleksowymi systemami zarządzania urządzeniami domowymi, ale również innowacyjnymi żarówkami wyposażonymi w moduł Bluetooth. Czy takie rozwiązania mają szansę przyjąć się w naszych domach?

Jak działają inteligentne systemy zarządzania oświetleniem?

Nowoczesne technologie rozwijają się bardzo dynamicznie i zdecydowanie ułatwiają nam życie. Coraz więcej klientów interesuje się systemami zdalnego sterowania oświetleniem, które pozwalają nie tylko włączać lampy za pomocą specjalnego pilota, ale także zaprogramować je tak, aby uruchamiały się o określonej godzinie lub gdy wyczują zmniejszone natężenie światła. Dostępne na rynku rozwiązania działają w oparciu o specjalne moduły - odbiorniki Wi-Fi, które pozwalają na włączanie i wyłączanie lamp oraz urządzeń elektrycznych za pomocą urządzenia mobilnego - tabletu lub telefonu komórkowego wyposażonego w dostęp do Internetu. Moduły mogą być montowane w puszkach instalacyjnych lub oprawach oświetleniowych - wszystko zależy od możliwości i potrzeb użytkowników. Poszczególne odbiorniki połączone są ze sobą za pomocą sieci bezprzewodowej.

Komfort i bezpieczeństwo - zalety systemów sterowania oświetleniem

Jak uzyskać maksymalny komfort? Dzięki rozwiązaniom, które pozwalają na zdalne włączanie domowych lamp, nie musimy wstawać z kanapy, aby zmienić natężenie oświetlenia lub całkowicie je wyłączyć. Ale to nie wszystko - aplikacje do zarządzania oświetleniem mogą również wpływać na bezpieczeństwo całego domu. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej i martwisz się o to, co zostało z Twojego dobytku w mieszkaniu, również jest na to rozwiązanie - odpowiedni system monitoringu pozwoli Ci na bieżąco śledzić, co dzieje się w domu, a system zarządzania oświetleniem włączy światła w pomieszczeniach, tworząc iluzję, że domownicy są w środku i odstraszy potencjalnego złodzieja.

Warto przeczytać