Oaza spokoju, centrum naszej prywatności i intymności - taka właśnie powinna być idealna sypialnia. W tym artykule dowiesz się jak stworzyć piękną, ale przede wszystkim funkcjonalną sypialnię.

Sypialnia to miejsce magiczne, przeznaczone do relaksu i odpoczynku po ciężkim, pełnym wrażeń dniu. Dlatego tak ważne jest, aby jej wystrój był dopracowany w najmniejszym szczególe. Najważniejszymi elementami są tu zarówno estetyka, jak i funkcjonalność. Zasłony, poduszki dekoracyjne, szafy czy kinkiety to elementy, które tworzą klimat tego miejsca. Całość pozwala nam cieszyć się długo wyczekiwanym relaksem po całym dniu. Podpowiadamy, jak wybrać najważniejsze elementy sypialni, aby jej wnętrze było ostoją naszego komfortu.

Łóżko - małe vs. duże

Podstawowym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Jego wielkość w dużej mierze zależy od tego, czy jest to pojedynczy mebel, czy duże łóżko dwuosobowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na powierzchnię, jaką mamy do dyspozycji. Wstawienie dużego łóżka do małego pokoju spowoduje problemy z poruszaniem się lub zabierze cenną przestrzeń, którą można by przeznaczyć na inne meble, np. komodę. Z drugiej strony, jeśli mamy duże mieszkanie, to sypialnia z ogromnym łóżkiem i kilkoma dodatkami będzie bardziej przytulna. Mamy też pewność, że nic nie będzie nas rozpraszać.

Lampy - sufitowe czy kinkiety?

Odpowiednie oświetlenie to kolejna, równie ważna kwestia. Większość czasu, jaki spędzamy w sypialni, przeznaczamy na sen, dlatego warto rozważyć rezygnację z oświetlenia sufitowego. Żyrandole z powodzeniem można zastąpić niewielkimi kinkietami. Dla osób, które lubią czytać książki w łóżku, świetnym pomysłem jest lampka nocna, którą można postawić na stoliku przy łóżku. Tak dobrane lampy w ciekawy sposób niewątpliwie stworzą niepowtarzalny klimat i zapewnią odpowiednią ilość światła. Coraz większą popularnością cieszą się również kinkiety montowane po obu stronach łóżka - świetny design i wysoka funkcjonalność.

Pozostałe meble i dekoracje

Wskazany jest pewien środek w rozmieszczeniu mebli w sypialni. Zablokowanie całych ścian szafami spowoduje znaczne zmniejszenie przestrzeni, a także spowoduje brak miejsca na inne, typowo sypialniane przedmioty. Wśród nich bez wątpienia znajdzie się wspomniana wcześniej szafka nocna, na której można trzymać telefon, budzik czy ulubioną książkę, a także półki i regały na kwiaty, czy lampa stojąca, która idealnie sprawdzi się w przypadku braku kinkietów. Idealnym rozwiązaniem do sypialni jest również komoda - w dopasowanym do wnętrza stylu będzie zarówno elementem dekoracyjnym, jak i dodatkowym miejscem do przechowywania.

Warto przeczytać