1. Wybór dywanu, który jest za mały.

Skąpy rozmiar, a twój pokój będzie wyglądał na mniejszy. "Potrzebujesz dywanu, żeby wyznaczyć granice i uziemić meble", mówi projektantka wnętrz, Danielle Oakey. "W salonie dywan definiuje obszar rozmów i powinien być na tyle duży, aby przynajmniej przednie nogi mebli były na nim."

"W sypialni, chcesz poczuć dywan na nogach, kiedy wstajesz z łóżka", mówi projektantka wnętrz Amber Lewis. "Lubię, gdy dwie stopy wychodzą poza łóżko z każdej strony."

2. Nie próbujesz układać warstw.
Dlaczego ludzie często wybierają zbyt mały dywanik? Malutki dywan = cieńsza cena. "Jesteśmy królowymi warstw", mówi Lewis, o swoim zespole projektantów. "Kupcie neutralny dywanik z juty, który naprawdę dobrze się sprząta, nawet jeśli macie dzieci lub zwierzęta domowe, i połóżcie na nim swój wzorzysty dywanik."

Dyrektor Good Housekeeping's Home Design Sarah Richardson ma jeszcze jeden sprytny trik polegający na wypełnieniu dużej przestrzeni za dużo mniej pieniędzy niż ogromny dywan na zamówienie, który mógłby cię uruchomić. "Najlepiej byłoby, gdyby brzegi dywanu znajdowały się w odległości od 12 do 14 cali od obwodu pokoju" - mówi. "Jeśli twój pokój jest długi i wąski, a szukasz niedrogiego dywanika, rozważ ułożenie dwóch dywaników obok siebie i połączenie ich mocną taśmą dywanową ze sklepu z narzędziami".

3. Zostaw swój dywan od ściany do ściany goły.
"Nie bój się układać dywanu obszarowego na dywanie." "To dodaje zabawności i łączy pokój z granicami, których potrzebuje."

4. Wybieram twój dywan jako ostatni.
Jeśli ozdabiasz swój pokój od podstaw, wybierz najpierw dywan. Jest to duży, uderzający kawałek, który łączy pokój, a jeśli poczekasz, aż umieścisz poduszkę do ostatniego rzutu, możesz szukać przez miesiące, zanim idealny dywan się pojawi. (Chociaż, możesz iść z czymś neutralnym, dopóki bogowie dywanu nie dadzą ci lepszego wyboru).

"Kiedy projektujemy pokój, wybieramy dywan, a następnie rzucamy nim poduszki, tkaniny na zasłony i więcej na podłogę, i wybieramy to, co najlepiej pasuje do dywanu", mówi Lewis.

5. Bojąc się wzoru.
Potrzebny jest pewien kontrast (czytaj: ładna odbitka), aby stworzyć szczęśliwą przestrzeń. "Brązowe ściany, brązowa kanapa i brązowy dywanik sprawią, że pokój będzie wyglądał płasko i nijako", mówi Oakey.

6. Pomijając dywanik.
Podkładka rozprasza poślizg i ześlizgiwanie się oraz dodaje warstwę komfortu pod stopami - szczególnie w przypadku dywanu o płaskim splocie. "Taśma dywanowa jest bezużyteczna", mówi Lewis. "Nie działa i zrujnuje twoje twarde drewniane podłogi swoją lepkością."

7. Brak zniżki.
"Jeśli szukasz świetnej ceny na unikalny, zabytkowy dywan, jak perski lub turecki kilim, spróbuj na eBay'u", mówi Oakey. "Tak samo jest z Etsy - sklepy oszczędne często tam piszą. Ja też lubię RugsUSA. Mają ogromny wybór i zawsze prowadzą sprzedaż."

Zobacz także: 4 pomysły na patio

Warto przeczytać