Otwarte koncepcyjne plany pięter stały się normą, szczególnie w domach rodzinnych. Jednak pomieszczenia typu open-concept są trudne do efektywnego oświetlenia i ograniczają się do różnych obszarów, podczas gdy hałas łatwo wydostaje się z jednej przestrzeni do drugiej. W tym miejscu rozmawiamy z projektantami o tym, jak podchodzą do otwartych układów koncepcyjnych i jak decydują o tym, którzy klienci powinni wypróbować dany styl - a którzy powinni go unikać.

Nie jest to pewien styl projektowania czy architektury, który czyni otwartą koncepcję atrakcyjną dla klientów. Chodzi raczej o styl życia" - mówi Hillary Littlejohn Scurtis, projektantka z Miami. Dzięki otwartej koncepcji właściciel domu może gotować kolację, podczas gdy jego dzieci oglądają telewizję na kanapie, lub gospodarz może rozmawiać z przyjaciółmi siedzącymi przy stole w jadalni, przygotowując przekąski za ladą kuchenną. Ludzie mogą być "wokół" siebie, robiąc jednocześnie zupełnie inne rzeczy" - mówi projektantka Maren Baker. W epoce, gdy od każdej osoby oczekuje się ciągłej wielozadaniowości, żonglowania pracą, rodziną i życiem osobistym jednocześnie, otwarta koncepcja może obiecać, że przy odrobinie planowania, każda z tych sfer może się wzajemnie uzupełniać, bez wymuszania kompromisu w zakresie wartości.

"Otwarte, koncepcyjne plany pięter, głównie dla połączonych pomieszczeń kuchennych/jadalnych/rodzinnych, mogą być wspaniałe dla młodej rodziny z ograniczoną ilością czasu rodzinnego", mówi Laura Neuman, właścicielka firmy PepperJack Interiors. "Wspólna przestrzeń przeznaczona na telewizję, gotowanie, jedzenie, prace domowe po lekcjach i weekendowe projekty rzemieślnicze zapewnia wiele wspólnego i wspólnego doświadczenia w ograniczonym, cennym czasie". Ograniczony cenny czas jest tu kluczowy, czas jest zasobem, a ci, którzy go nie mają, mogą być dobrze przystosowani do otwartej koncepcji projektu.

Koncepcja stylu "nie działa dobrze dla klientów, którzy chcą wyznaczonych przestrzeni dla prywatności i różnych funkcji", mówi Dennese Guadeloupe Rojas, który założył Interiors by Design w Waszyngtonie, D.C. Jeśli jako rodzic, Twój jedyny czas spędza się samotnie, przygotowując przekąski w kuchni, możesz woleć samotność niż drone rozmowy za Tobą z innej części domu. "Czasami odrobina separacji pomiędzy funkcjonalnymi przestrzeniami daje każdemu tylko odrobinę potrzebnej przestrzeni", zgadza się Neuman. Rojas odnosi się do innego rodzaju osoby, która może zmagać się z otwartym planem piętra: "Jeśli jesteś nieporządny, zobaczysz cały ten bałagan w swojej przestrzeni", mówi.

Projektanci dysponują zestawem technik pozwalających na określenie sposobu aranżacji i stylizacji wnętrza. "Aby ocenić, czy uważam, że to dobry pomysł, zadaję pytania o tolerancję na hałas, instrumenty muzyczne, tolerancję na oglądanie bałaganu w sąsiednich pomieszczeniach, itp. "Zanim jeszcze zaczniemy projektować plan piętra, zbieramy jak najwięcej informacji na temat stylu życia klienta. Jeśli ktoś naprawdę potrzebuje cichego miejsca do pracy lub czytania, upewniam się, że z dala od głównej otwartej przestrzeni mieszkalnej jest mniejsza przestrzeń przylegająca, która może być wykorzystana do tych celów". Jeśli nie jest to możliwe, staram się ich od tego oddalić."


JAKIE SĄ NAJWIĘKSZE WYZWANIA?

"Dwa największe wyzwania to tworzenie intymnych przestrzeni i zarządzanie dźwiękiem", mówi Scurtis. Przy tak dużej otwartej przestrzeni, trudno jest osiągnąć prywatność - jak wspomniano powyżej - która może pozostawić przestrzeń zimną i bezosobową. Kolejną trudnością w przypadku koncepcji otwartych jest "znalezienie sposobu na przechowywanie bez konieczności posiadania tylko kilku szafek, [w tym zastanowienie się], gdzie umieścić szafy lub jak ukryć część "śmieci" przed codziennym życiem, jeśli można to wszystko zobaczyć z dowolnego miejsca" - mówi Baker. Przestrzenie, które przepływają razem, oznaczają również, że bałagan, a także hałas, często znajdują się na obrzeżach pomieszczenia.

"Jedną z wad aranżacji na planie otwartym jest hałas", mówi Kendall Wilkinson, który mieszka w San Francisco. "Kuchnia, projekty domowe i telewizja łączą się w niedopasowaną orkiestrę. Tak długo oczekiwany mecz piłki nożnej? Może zostać zagłuszony przez zmywanie naczyń, siekanie warzyw i głośne wyrzucanie do zlewu."

JAK STWORZYĆ ODDZIELNE OBSZARY W DUŻYM POMIESZCZENIU?

Po pierwsze, ważna jest aranżacja mebli. "Każdy styl może działać dobrze, ale najważniejsze jest to, jak meble wyglądają ze wszystkich stron", mówi Wilkinson. "Na przykład sofa może być nowoczesna lub tradycyjna, ale jeśli pływa w pokoju, to jak wygląda od tyłu?" - mówi. "Czy jest atrakcyjna, czy lepiej byłoby ją ustawić przy ścianie? Wszystkie elementy muszą być ocenione pod kątem 360 stopni."

Nieformalne elementy mogą też działać lepiej, ponieważ jeden obszar może spełniać wiele funkcji. "Uważam, że bardziej swobodne meble z mniej cennymi wykończeniami i tkaninami są bardziej odpowiednie do otwartych planów, ponieważ zapewniają bardziej przyjazne dla użytkownika powierzchnie do wielu zastosowań", mówi Neuman. "Ciężko pracujące tkaniny i lite drewno z woskowanymi wykończeniami są moimi ulubionymi". Drewna woskowane są nieciekłe i łatwe w utrzymaniu."

Kolor może tworzyć spójność w pewnych obszarach, notatki Rojasa, a dekoracyjne ekrany - jak również trafnie rozmieszczone półki - tworzą osobne przestrzenie w ramach otwartej konstrukcji. Prawie wszyscy projektanci, z którymi rozmawialiśmy, mieli do czynienia z wymienionymi dywanikami: "Przestrzeń musi być uziemiona dywanikami tworzącymi wydzielone grupy lub strefy siedzące, które mogą również przepływać i rozmawiać ze sobą", mówi projektant Terri Ricci. Dodaje: "Lubimy tworzyć intymność i zainteresowanie, bawiąc się wysokością i kształtem mebli, a także kontrastującymi fakturami i odcieniami kolorów".

CO MOŻNA ZROBIĆ, BY PORADZIĆ SOBIE Z HAŁASEM I ŚWIATŁEM?

Aby mieć pewność, że duża przestrzeń (która może wymagać zarówno oświetlenia zadaniowego jak i powierzchniowego) jest dobrze oświetlona, Ricci celowo ustawia gniazda. "Uważnie lokalizujemy gniazda podłogowe, aby stworzyć zrównoważone baseny świetlne w całej przestrzeni", mówi. Kiedy w pomieszczeniu nie ma gniazdek podłogowych, Wilkinson zwraca szczególną uwagę na rozmieszczenie lamp podłogowych i stołowych, aby nie było plątaniny kabli biegnących przez przestrzeń. Do tapicerki i dywanów Ricci wybiera "bogate, tłumiące hałas materiały i stosuje miękkie, lekkie zasłony tam gdzie to możliwe".

Architektura przestrzeni pomaga również w regulacji dźwięku. Mówi Shibles: "W architekturze historycznej, w renowacjach lub uzupełnieniach, które zawierają otwartą koncepcję, stosuję szerokie otwory w obudowie. Daje to możliwość ukłonienia się w stronę elementów architektonicznych w pozostałej części domu i pomaga w pochłanianiu dźwięku".

Zobacz także: Jak zaprojektować wymarzoną kuchnię

Warto przeczytać