Okazuje się, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na to, by mieć projekt wnętrza wykonywany przez architekta. Zazwyczaj taka porada jednorazowa będzie najtańsza kosztować może kilkadziesiąt złotych. Pierwsza rozmowa z architektem to sposób na wstępne rozpoznanie.

Jednak tutaj stroną aktywną musi być architekt, który będzie pokazywał swoje realizacje wcześniej wykonane oraz możliwości. Bywa jednak, że pierwsza rozmowa będzie ostatnią, ponieważ taka osoba nie będzie przypadać nam do gustu. Na ogół za pierwsze spotkanie architekt nie oczekuje zapłaty, a więc będzie to komfortowe dla nas.

Jeśli decydujemy się na taką usługę dalej już rozpoczyna się kompleksowa współpraca, gdzie obie strony muszą współpracować i ustalać zakres usług. Konieczne będzie oczywiście spisanie stosownej umowy, w której wszystko będzie ustalone. Mamy architektów, który porad udzielą bezpłatnie i liczą na to, że będzie to początek dalszej współpracy.

Projekt przebudowy

Jeśli współpraca będzie dobrze przebiegać architekt wnętrz powinien nam przedstawić projekt koncepcyjny wnętrza i to około 30% całej ceny, do którego przygotowania będzie istotna inwentaryzacja. To ona polega na wykonaniu bardzo dokładnych pomiarów ścian, podłóg, okien i przygotowaniu szkicu odręcznego, gdzie zaznacza się również gniazdka czy grzejniki

Ceny projektu wnętrz

Projekt wnętrz: ile kosztuje

Projekt koncepcyjny będzie nam przedstawiać w formie perspektywy i rysunków oraz rzutów. To ile wariantów będzie nam zaproponowanych musimy określić w umowie. Faza projektu koncepcyjnego to czas na szukanie próbek i oglądanie materiałów oraz kolorów. Ostatecznie opracowanie dokładne pojawi się w projekcie wykonawczym. W tej sytuacji koszt będzie wynosił od metra kwadratowego, ale stawka może być różna od 50 złotych do nawet kilkuset złotych za metr. Cena projektanta, który robi projekt w salonie mebli może być wliczona w cenę mebli.

Architekt wnętrz: projekt wykonawczy

Projekt wykonawczy to już bardzo dokładna dokumentacja techniczna, która będzie określać dokładnie to wszystko co musi być wykonane w trakcie realizacji takiego remontu. Jeśli ktoś będzie chciał mieć wykończone idealnie wnętrze powinien również zdecydować się na nadzór autorski. Wliczony on będzie w cenę projektu albo też traktowany jako usługa dodatkowa.

Wszystko to należy uzgodnić z architektem już na etapie umowy, by potem unikać nieporozumień. Nadzór może mieć różny zakres. Niektórzy ograniczają udział do wizyty na budowie. Inni podejmują decyzję na zakupie i są stale we współpracy z wykonawcami.

Warto przeczytać