Jeśli chodzi o wykończenia farb, można uznać wysoki połysk za najbardziej odważne opcje. Jednak w rzeczywistości jest to powszechne wykończenie farbą używać projektantów, aby dodać wizualne zainteresowanie do wnętrza.

Sprawdziliśmy z Andrea Magno, ekspertem Benjamin Moore w dziedzinie kolorów i wzornictwa, aby dowiedzieć się o jej najlepszych pomysłach na farby o wysokim połysku. Wykorzystaj jej wskazówki jako inspirację do eksperymentowania z tym wszechstronnym wykończeniem farbą w Twoim domu, od pracy w bibliotece po sufit w salonie.

ELLE Decor: Jaki jest najlepszy sposób na użycie farby o wysokim połysku w domu?

Andrea Magno: Wykończenia na wysoki połysk są powszechnie stosowane na drzwiach wewnętrznych, wykończeniach, obszarach o dużym natężeniu ruchu i drzwiach zewnętrznych. Jednak wykończenia na wysoki połysk można stosować niemal wszędzie tam, gdzie chce się stworzyć niepowtarzalną atmosferę, ale należy pamiętać, że szczególną uwagę zwraca się na przygotowanie.

Wykończenia na wysoki połysk mogą być doskonałym sposobem na dodanie wymiaru lub szczegółów do pokoju, lub rozważyć użycie tego samego koloru na ścianach i wykończeniach, ale zmienić wykończenie. Na przykład, wybierz jeden biały, taki jak Chantilly Lace OC-65, i użyj go na ścianach w wykończeniu skorupki jajka z wykończeniem i frezowania pomalowane na ten sam kolor, ale w wysokim połysku.

ED: Czy istnieje pewien rodzaj stylu dekoracji, który pomaga w zrównoważeniu dramatycznego wyglądu farby o wysokim połysku?

Magno: Wiele stylów dekoracji może obsłużyć wysoki połysk wykończenia, ale użycie go celowo jest ważne. Oszałamiający wygląd na wysoki połysk jest często używany w salonach, jadalniach, na pracach młyńskich w bibliotece, lub do podkreślenia wykończenia i boazerii w wpisie, w celu stwierdzenia, czy styl jest tradycyjny czy nowoczesny. Ponadto, należy wziąć pod uwagę inne wykończenia stosowane w pomieszczeniu. Wysoki połysk wzmacnia światło, nadając mu romantyczny, mieniący się wygląd, szczególnie w zestawieniu z bardziej miękkim wykończeniem. Akcenty o bogatej fakturze, takie jak rzut wełną, dywan sizalowy, a nawet nieszkliwione wazony ceramiczne, równoważą pomieszczenie. Kluczem jest wykorzystanie wykończenia w sposób, który będzie uzupełniać ogólny wygląd pomieszczenia i nie przytłaczać przestrzeni.

ED: Czy możesz podzielić się wskazówkami na temat wyboru kolorów farb w wysokim połysku?

Magno: Lżejsze odcienie wykończeń na wysoki połysk mogą podkreślić szczegóły architektoniczne, nie przytłaczając istniejącej kolorystyki. Ale aby dodać dramatyzmu, głęboki kolor wysoki połysk jest trudny do pobicia, ponieważ istnieje większy kontrast między ciemnym kolorem powierzchni i obszarów, gdzie światło jest odbijane. Lakierowe wykończenie jest podkreślone ciemniejszymi kolorami, co przekształca zwykłą powierzchnię w luksusowy projekt. W każdym odcieniu lub głębi, wykończenia na wysoki połysk sprawią, że przestrzenie staną się bardziej interesujące i dodadzą uroku.

ED: W jaki sposób klienci Benjamin Moore używają teraz farby o wysokim połysku? Co jest modne?

Magno: Wraz z zainteresowaniem malowaniem szaf i młynów, wysoki połysk stał się popularnym wykończeniem, ponieważ jest ono bardzo trwałe i łatwe do czyszczenia. Istnieją również świetne przykłady wykończeń na wysoki połysk, które są stosowane jako atrakcja lub detal w pomieszczeniu, szczególnie jeśli istnieją wyjątkowe formy lub detale architektoniczne, które zasługują na uwagę. W przypadku mniejszych elementów akcentujących, malowanych na wysoki połysk, wykończenie to oferuje możliwość użycia odważnego lub głębokiego koloru, dodając do ogólnego wyglądu.

ED: Jakieś inne rzeczy są i nie są do rozważenia?

Magno: W przypadku stosowania na szafach lub meblach, wykończenie na wysoki połysk zapewni błyszczący, przypominający lakier wygląd, który jest łatwy do utrzymania w czystości. Ważne jest, aby wiedzieć, że wykończenia na wysoki połysk nie są zbyt wybaczalne, jeśli chodzi o niedoskonałości powierzchni, więc bardzo ważne jest, aby prace przygotowawcze i aplikacja były skrupulatne. Ponadto, szklane wykończenie powierzchni o wysokim połysku tworzy znaczną ilość refleksów, które mogą powodować olśnienie i zmęczenie oczu. Ważne jest, aby zrównoważyć to wykończenie z bardziej matowymi powierzchniami, niezależnie od tego, czy są to inne ściany, tekstylia, czy dywany.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o minimalistycznym wzornictwie

Warto przeczytać