Światło nadaje wnętrzom niepowtarzalny charakter. Od jego rozmieszczenia i jakości zależy nastrój, komfort i zdolność do regeneracji organizmu po ciężkim dniu. Za pomocą odpowiednio dobranych stref świetlnych i lamp możesz stworzyć w swoim domu niepowtarzalny klimat. Podpowiemy Ci więc, gdzie najlepiej szukać oświetlenia i jak je dobrać, aby spełniało wszystkie Twoje wymagania.

Dlaczego oświetlenie jest tak ważne?

W szerokościach geograficznych, gdzie zima trwa przez kilka miesięcy, wybór odpowiedniego oświetlenia ma znaczenie nie tylko dla aranżacji wnętrz, ale także dla dobrego samopoczucia i komfortu. Kiedy na dworze jest ciemno, a w ciągu dnia słońce rzadko przebija się przez chmury, pojawia się naturalna potrzeba doświetlenia pomieszczeń. Ma to kluczowe znaczenie dla nastroju, ale także dla jakości pracy, ponieważ zmęczony wzrok sprawia, że jesteśmy mniej wydajni. Z drugiej strony, zbyt jasne światło może utrudniać relaks i wyciszenie. Co więcej, za pomocą lamp można sprawić, że wnętrze zostanie optycznie powiększone, a jego dekoracyjne detale wyeksponowane. Nie ulega wątpliwości, że zaplanowanie punktów świetlnych w domu to jeden z najważniejszych etapów remontu lub aranżacji.

Strefy pracy i relaksu

Przed wyborem lamp i kinkietów należy zadbać o rozplanowanie stref oświetleniowych w mieszkaniu. W każdym pomieszczeniu powinny one wyznaczać inne miejsce przeznaczenia. I tak, w kuchni należy odpowiednio oświetlić blaty robocze, półwyspy lub wyspy, powierzchnię pod szafkami oraz stół. Z kolei w salonie, oprócz oświetlenia ogólnego, wybiera się również nastrojowe, które umieszcza się w pobliżu sofy i foteli, gdzie wieczorem można w spokoju odpocząć, poczytać książkę lub obejrzeć film. Tę rolę mogą pełnić dekoracyjne lampy stołowe lub kinkiety o delikatnym natężeniu światła. Istotne jest również oświetlenie sypialni. Najczęściej wybierany jest dekoracyjny żyrandol lub punkty świetlne, wpuszczane w podwieszany sufit, a na szafkach nocnych umieszczane są lampki nocne, które nadają wnętrzu przytulny charakter. Możliwe są również inne warianty, np. z taśmami LED montowanymi za zagłówkiem lub eleganckimi lampami stojącymi. Możliwości są praktycznie nieograniczone, dlatego przede wszystkim warto dokładnie przemyśleć efekt, jaki chcemy osiągnąć.

Industrialny, rustykalny czy klasyczny?

Wnętrza w stylu loftowym będą miały inne lampy niż te klasyczne czy nowoczesne. Pamiętaj, że oświetlenie może być uzupełnieniem aranżacji, a nawet grać w niej pierwsze skrzypce. Długi, dekoracyjny żyrandol w przestronnym salonie będzie stanowił główny punkt. Dlatego powinien być umieszczony nad stołem lub stolikiem kawowym. Nie bez znaczenia jest również kolor opraw oświetleniowych - ozdobne, np. miedziane lub chromowane, wraz z dodatkami w tym samym kolorze stworzą spójną i efektowną całość. Istotne jest również rozmieszczenie punktów świetlnych. Małe pomieszczenia można powiększyć za ich pomocą, jeśli są odpowiednio oświetlone np. kinkietami. W przypadku mniejszych wnętrz warto również wybrać lekkie, ażurowe klosze i żarówki o jasnej barwie.

Żarówki LED czy halogenowe?

To od ich mocy i barwy w dużej mierze będzie zależał efekt, jaki uzyskamy dzięki oświetleniu. Jedną z najnowocześniejszych technologii są żarówki LED, które charakteryzują się wysoką energooszczędnością, trwałością i jasnymi promieniami światła. Obecnie ich cena jest znacznie bardziej przystępna niż jeszcze kilka lat temu, dlatego zakup można potraktować jako inwestycję, która szybko zwróci się w rachunkach za prąd. Jeszcze tańsze w eksploatacji są lampy solarne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako oświetlenie zewnętrzne. Do ich zapalenia potrzebna jest jedynie energia słoneczna. W przypadku oświetlenia zewnętrznego warto również rozważyć lampy z czujnikami ruchu, które ułatwią wieczorne otwieranie drzwi lub oświetlą drogę do ogrodu bez konieczności używania włączników.

Warto przeczytać