Ulubiony kolor to często najprostszy sposób na udekorowanie domu lub mieszkania. Nie musi to jednak oznaczać, że jest to najlepszy wybór. Każdy kolor może wywoływać określone emocje lub nastrój. Nieważne, czy urządzasz wnętrza w stylu nowoczesnym czy klasycznym, wybór odpowiednich dominujących odcieni jest priorytetem. Bez spójnego i harmonijnego schematu żadna aranżacja nie będzie wyglądała świetnie. Dowiedz się, jakie kolory są najpopularniejsze w tym roku i jak możesz je wykorzystać do dekoracji klasycznych wnętrz.

Kolor w aranżacji wnętrz

Kolory we wnętrzach odgrywają ważną rolę, nawet jeśli są w stylu modern classic. Mogą wpływać na emocje, tworzyć atmosferę, dodawać energii, sprzyjać koncentracji czy relaksowi. Ich wpływ na ludzki umysł jest znany już od czasów starożytnych. Teoria kolorów (tj. Choć terapeutyczne działanie kolorów nie zostało naukowo udowodnione, wiadomo, że pewne odcienie można wykorzystać do wywołania określonych nastrojów.

Dobrym pomysłem jest użycie jasnych, energetycznych kolorów w przestrzeniach, w których spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia. Do sypialni lepiej używać subtelnych, spokojnych kolorów, w tym ciemnych, które sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. Odpowiednio sparowane mogą zmienić postrzeganie wielkości przestrzeni - zmniejszyć lub powiększyć ją optycznie. Jestem projektantem wnętrz od wielu lat i doradzałam klientom ze Śląska, w tym z Zabrza i Czeladzi. Wiem, jak maksymalnie wykorzystać to zjawisko.

Kolory, które są bogate w głębię

Trendem wnętrzarskim na rok 2022 są ciemne ściany skontrastowane z jasnymi meblami. Odważne, wyraziste aranżacje można stworzyć dzięki mocnym kolorom, niezależnie od tego, czy szukamy stylu glamour, boho, czy klasycznego. Oto najpopularniejsze obecnie ciemne kolory:

  • Czekoladowy brąz - Daje wrażenie ciepła, działa relaksująco i jest świetną alternatywą dla czerni w ciemniejszych pomieszczeniach.
  • Ciemny niebieski - Kolor ten dodaje wnętrzom głębi i tworzy tajemniczą, uspokajającą atmosferę.
  • Zgaszone czerwienie (np. rubinowa, bordowa, terakota) - To energetyczne, eleganckie kolory, które nawiązują do aranżacji w stylu vintage.

Kolory ziemiste

Kolory ziemi i natury od wielu lat są chętnie wybierane do aranżacji wnętrz. Nie jest to zaskakujące, ponieważ mogą być wykorzystane jako tło dla każdej aranżacji wnętrza. Są ponadczasowe i uniwersalne, tworzą uczucie spokoju, relaksu i przytulności. Najpopularniejsze kolory ścian do salonu w 2022 roku to:

  • Jasne, stonowane zielenie - najlepiej zabarwione lub rozbielone szarością, np. szałwia, mięta
  • Błękit kojarzy się z niebem, oceanem, jest spokojny, orzeźwiający i zachwycająco elegancki.
  • Beże, brązy i odcienie kremu tworzą ciepłe otoczenie i są świetnym fundamentem dla aranżacji wykorzystujących naturalne materiały (np. drewno, wiklina).
  • Ciepłe odcienie żółci (słoneczne i maślane) świetnie rozjaśniają i ocieplają wnętrza.
  • Greige to połączenie beżu i szarości, które uniwersalnie sprzyja relaksowi i koncentracji.

Wybierz klasyczną biel

Wiele nowoczesnych stylów, takich jak minimalistyczny, modern classic, skandynawski czy japoński, wykorzystuje ponadczasową biel. Choć nadmiar bieli może wywołać wrażenie surowości lub chłodu, to dodatki wykonane z innych kolorów (ecru, offwhite, alabaster) mogą pomóc w wizualnym ociepleniu przestrzeni. Warto zainwestować w klasykę, która sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Nadaj swoim wnętrzom kolor!

Wybór odpowiednich kolorów do mieszkania lub domu może być trudny. Dlatego najlepiej skorzystać z porady profesjonalisty. Moją specjalizacją jest projektowanie wnętrz. Od lat pomagam klientom w Katowicach, Gliwicach i Chorzowie, a także Tarnowskich Górach i innych śląskich miastach w doborze odpowiedniej kolorystyki, która podkreśli charakter przestrzeni, a jednocześnie wpłynie na dobre samopoczucie. Skontaktuj się zemną po więcej informacji - wspólnie stworzymy piękne i harmonijne wnętrza, w których przyjemnie będzie spędzać czas!

Warto przeczytać