Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. To ono odpowiada za nasz dobry sen i wypoczynek. Spędzamy w nim dużo czasu, dlatego musi być wygodne, komfortowe i dopasowane stylistycznie do wnętrza. Ma nam zapewnić nie tylko komfort snu, ale również pozytywne wrażenia wizualne. Jakie jest najlepsze łóżko?

Ranking łóżek

W sklepach oferowane są różne modele łóżek. Można wybierać spośród różnych rozmiarów, materiałów i rozwiązań technicznych. Najpopularniejsze z nich to:

  • Łóżka drewniane - klasyczne łóżka znane wszystkim i spotykane w wielu sypialniach. Stylistycznie pasują do wnętrz klasycznych, w stylu skandynawskim, rustykalnym, ale także do nowoczesnych aranżacji. Najczęściej wykonane z drewna sosnowego, dębowego, jesionowego i bukowego. W zależności od rodzaju drewna, cena może się znacznie różnić. Łóżka drewniane są trwałe i wytrzymałe. Gdy chcemy odmiany, łatwo je odnowić i przemalować, nadając im zupełnie inny charakter. Niestety, łóżka wykonane z najtwardszego drewna nie są tanie. Warto również zwrócić uwagę na to, że miękkie drewno łatwo jest zarysować.
  • Łóżkametalowe - nowoczesne i jednocześnie nawiązujące do stylu retro. Niezwykle trwałe i solidne, często ozdobne, mogą stanowić dekorację sypialni. Najbardziej ozdobne są zagłówki łóżka i to na nich może gromadzić się kurz. Łóżko metalowe nie zniszczy się przez wiele lat i bardzo łatwo jest je odnowić lub zmienić jego kolor. Warto zwrócić uwagę na ich stabilność.
  • Łóżka tap icerowane- najczęściej wykonane są z płyty MDF i tapicerowane tkaniną. Idealnie wpasują się w klasyczne wnętrza. Są miękkie i wygodne w użytkowaniu. Różnorodność tapicerek pozwala na swobodny wybór odpowiedniego koloru i wzoru. Łatwo się jednak brudzi i trudno odnowić takie łóżko. Nie jest ono tak trwałe jak łóżko wykonane z metalu czy drewna.

Łóżka - jak wybrać to właściwe?

Oczywiście wybór łóżka zależy w dużej mierze od wielkości sypialni. Nie może ono zajmować całej przestrzeni. Wokół niego musi znajdować się ciąg komunikacyjny. Ekspert Meblujesz.pl radzi, aby wybrać model, który spełni wszystkie oczekiwania i będzie wyróżniał się jakością. Dobre łóżko jest wygodne, trwałe i bezpieczne. Nie chcemy przecież narazić się na to, że łóżko pod ciężarem śpiących osób ulegnie rozdarciu lub pęknięciu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie łóżka?

Wybierając łóżko drewniane, zwróćmy uwagę na to, czy drewno jest odpowiednio twarde i wytrzymałe. Obejrzyjmy je dokładnie, aby nie miało zarysowań i było starannie wykonane. Sprawdźmy, czy jest równomiernie pokryte lakierem i czy nie skrzypi, gdy kładziemy je na nim.

Wybierając łóżko metalowe należy zwrócić uwagę na jego trwałość i solidność. Design musi odpowiadać naszym gustom i pasować do całości sypialni. Warto wybrać model z kutą ramą. Wówczas możemy mieć pewność, że łóżko będzie odporne na uszkodzenia, pęknięcia, a także będzie miało dużą nośność. Jest to ważne dla osób, które są cięższe niż przeciętnie. Kupując tanie łóżko metalowe należy zwrócić uwagę na to, czy jest ono zabezpieczone przed korozją. Warto też sprawdzić, czy jest stabilne i jaką ma nośność. Duża ilość ozdobnych prętów to miejsca, w których osadza się kurz. Jednak łatwiej jest go usunąć niż z łóżka z tapicerowanym zagłówkiem.

Wybierając łóżko tapicerowane, należy zwrócić uwagę na jakość i dokładność wykonania tapicerki. Wystające nitki mogą świadczyć o tym, że istnieje prawdopodobieństwo szybkiego wystąpienia uszkodzeń.

Łóżko piętrowe dla dorosłych

Choć znacznie mniej popularne od omawianych modeli, również ma swoich zwolenników. Świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach i może być rozwiązaniem na brak miejsca. Kluczową rolę odgrywa tutaj maksymalne dopuszczalne obciążenie. Łóżko piętrowe musi być bezpieczne. Dostępne na rynku modele wyposażone są w drabinki i zabezpieczenia przed upadkiem. Niezależnie od rodzaju materiału, z którego są wykonane, muszą być trwałe i wytrzymałe.

Wybór łóżka to odpowiedzialna decyzja, ponieważ ma ono służyć przez wiele lat. Jest odpowiedzialne za nasz dobry sen i komfort. Dlatego oprócz estetyki, równie ważne są parametry użytkowe. Solidność i trwałość, a także bezpieczeństwo, to cechy idealnego łóżka. Oferta sklepów jest bardzo bogata, dlatego łatwo znaleźć model, który spełni wszystkie te wymagania.

Warto przeczytać