Dzielenie mieszkania z współlokatorem to świetne rozwiązanie dla Twojego budżetu, nie tak wspaniałe jak zaprojektowanie mieszkania Twoich marzeń. Zwróciliśmy się więc do Meredith Mahoney, założycielki i dyrektor ds. projektowania Birch Lane, Sormeh i Paimana Salimpoura, duetu projektowego matka-córka Sormeh Lifestyle oraz projektantki Lindsey Coral Harper o radę, jak dzielić przestrzeń bez poświęcania stylu.

Wyposażenie otwartej przestrzeni może być przytłaczające. Nasi eksperci sugerują wybór mebli, które podzielą przestrzeń na osobne obszary do życia i spotkań towarzyskich. Dla Mahoney'a oznacza to duży przekrój w kształcie litery L, dla Coral Harper, półki lub etagères, które są wykończone ze wszystkich stron, zrobią ten trick. Dywany obszarowe ułatwiają również definiowanie przestrzeni sypialni i salonu, a opcje siedzisk, które mogą się łatwo poruszać - takie jak małe ławki, otomany i skarpetki - sprawiają, że zabawa w towarzystwie jest przyjemna.

Wyznacz miejsce - jak miska do serwowania na stole wejściowym - w którym będziesz mógł wrzucić klucze i pocztę, gdy będziesz wchodził do drzwi. To będzie wyglądać bardziej zorganizowane mieć taki rodzaj przestrzeni w twoim wejściu, niż gdybyś miał po prostu pozwolić, aby rzeczy piętrzyły się gdzie indziej, mówi Mahoney.

"Jeśli twoja współlokatorka chce zaprezentować swój wystrój we wspólnej przestrzeni życiowej, który ci się nie podoba, możesz zaoferować pomysł obracania mniejszych elementów co kilka miesięcy". Można to zrobić bardzo łatwo i tanio, wymieniając takie przedmioty jak poduszki do rzucania, koce, a nawet dekoracje", mówi Mahoney. "W ten sposób możesz sprawić wrażenie, że chcesz zachować świeżość w swoim mieszkaniu, zamiast sprawiać wrażenie, że nie podoba ci się jej wybór projektów" - mówi Mahoney.

"Inną opcją jest rozmowa o wyborach projektowych, których nie lubisz od samego początku", dodaje Mahoney. "Przedyskutujcie, jak myślicie, że sypialnie są najlepszym miejscem na osobiste pamiątki i zaproponujcie, że możecie zacząć od zera w waszych wspólnych przestrzeniach mieszkalnych, znajdując razem zabawne kawałki, które oboje kochacie. To zmienia uwagę od tego, że nie podoba wam się jej wystrój, do robienia zabawnych, wiążących czynności, które obojgu wam się spodobają".

Ty nie. Zarówno Mahoney, jak i Salimpours polecają Ci płacić pełną cenę za duże bilety, takie jak sofa i krzesła lub zestaw jadalny. W ten sposób jest w 100% jasne, kto co zabiera do domu, a Ty masz w pełni umeblowany pokój w swoim następnym miejscu.

Pamiętaj, aby zapisać, kto zapłacił za co na początku najmu, w przypadku, gdy ty lub twój współlokator masz rozmytą pamięć, kto kupił, które kawałki w dół linii, Mahoney radzi.

Podziel mniejsze przedmioty, takie jak maty kąpielowe, poduszki, rzuty, naczynia i ręczniki, ponieważ będziesz chciał je wymienić przed wyprowadzką.

Kto to bierze? Jeśli możesz, porozmawiaj o tym przy zakupie kanapy, więc od początku wiesz, kto z nią idzie, Mahoney poleca.

W idealnym świecie, kończysz w sytuacji, w której jedno z was chce go zatrzymać, a drugie nie dba o to tak bardzo. Jeśli tak jest, upewnij się, że współlokator, który nie trzyma sofy, otrzyma z powrotem swoje pieniądze lub inny przedmiot z dużym biletem.

Albo może oboje chcecie, żeby kanapa zniknęła. (Wszyscy uwielbiają nowy początek, prawda?) W takim razie zapiszcie go na Craigslist i podzielcie się zyskami. Cha-ching!

Sztuczka projektowania przestrzeni wypełnionej osobowością tkwi w szczegółach: przytulne poduszki do rzucania, świeże zieleniny i rozmyte koce sprawiają, że dom czuje się jak w domu.

Zobacz także: Zatrudnianie projektanta wnętrz

Warto przeczytać