Żadna kuchnia czy jadalnia nie może obejść się bez krzeseł. Mebel ten jest w tych pomieszczeniach (czasem połączonych ze sobą) po prostu niezbędny. Jest on nieodłącznym towarzyszem stołu, który stanowi centralny punkt tych miejsc. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór krzeseł, które zapewnią odpowiedni komfort ich użytkownikom, a jednocześnie będą pasować do wystroju.

Komfort przede wszystkim

Wygoda użytkowników jest tutaj najważniejsza. Siedząc przy stole obiadowym, nie możemy się zmęczyć. To ma być dla nas przyjemność, a nie nieprzyjemna konieczność. Dlatego niezależnie od tego, czy zamierzamy wyposażyć swoją kuchnię czy jadalnię, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę czynniki praktyczne, a dopiero później estetykę. Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsza jest zdecydowanie kwestia dopasowania krzeseł do stołu i do samego pomieszczenia. Jeśli masz małą kuchnię, lepszym wyborem mogą okazać się krzesła sztaplowane lub składane. Dzięki temu zaoszczędzisz więcej miejsca, rozkładając ten mebel tylko wtedy, gdy będzie Ci potrzebny. Takie krzesła można również wykorzystać na balkonie... lub w innych pomieszczeniach! Tutaj mamy już do czynienia z kwestiami estetycznymi, ale warto pamiętać, że wybierając krzesła, warto robić to w kontekście innych pomieszczeń. Dzięki temu bez problemu przeniesiemy krzesła z kuchni do jadalni, gdy pojawią się nasi goście - znajomi lub rodzina. Miejsca do siedzenia nie zabraknie, a jednocześnie nie będziemy wprowadzać dysonansu estetycznego.

Wracając jednak do kwestii praktycznych, najważniejsze jest tutaj dopasowanie krzesła do stołu. Model nie może być ani za niski, ani za wysoki. Siedzisko musi znajdować się na odpowiednim poziomie w stosunku do blatu. W przeciwnym razie korzystanie ze stołu będzie niewygodne, bo albo będzie za ciasno na nogach, albo za wysoko na rękach. Około 30 centymetrów różnicy między blatem a siedziskiem powinno wystarczyć. Równocześnie należy zastanowić się, ile krzeseł można dostawić do stołu. Z reguły każda osoba powinna mieć około 60 centymetrów przestrzeni przy stole, aby czuć się komfortowo. Nie warto więc forsować dodatkowych krzeseł do granic możliwości. Warto również wspomnieć o kwestii podłokietników. Jest to bardzo wygodny element, ale jeśli są one zbyt wysokie, mogą sprawić problem. Banalna kwestia tego, czy krzesło można dosunąć do stołu czy nie, pokazuje jednak, że warto zwrócić na to uwagę. Podobnie jest z wysokością oparcia. Jeśli będzie ono zbyt niskie, nie będziemy w stanie wygodnie się w nim rozsiąść i odpocząć. Z tych samych powodów warto również zwrócić uwagę na siedzisko i tapicerkę. Zbyt twarde sprawi, że szybko się zmęczymy i będziemy obolali. Zbyt miękkie, wbrew pozorom, również nie będzie miało na nas najlepszego wpływu, zwłaszcza na kręgosłup. Krzesło powinno również zapewniać odpowiednią stabilność. Warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonane i jaka jest jakość tego wykonania. To, czy wybierzemy komplet, czy zdecydujemy się na pojedyncze egzemplarze, jest tak naprawdę kwestią drugorzędną.

Ważny jest również wygląd

Jeśli jednak decydujemy się na krzesła kupowane pojedynczo, musimy skupić się na znacznie większym nakładzie pracy. Nie jest łatwo dopasować do siebie różne modele tak, aby dobrze się prezentowały, a przecież estetyka również jest ważna. Wybierając zestaw zaoszczędzimy czas. Wiele sklepów oferuje również rabaty przy większej ilości egzemplarzy, więc można również zaoszczędzić.

Warto pamiętać, że choć krzesła najłatwiej dopasować stylistycznie do aranżacji mieszkania, to można tutaj zastosować kontrast. Aby jednak nie wyglądało to zbyt kiczowato, trzeba wykazać się dobrym gustem i mieć pewne doświadczenie, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Poproszenie o pomoc specjalisty z pewnością nie będzie złym pomysłem. Są oczywiście pewne zestawienia, które sprawdzają się niemal w każdym przypadku - na przykład biel i czerń. Jadalnia lub kuchnia powinny być zaprojektowane konsekwentnie w tym kontrastowym stylu. Ograniczanie się do stołu i krzeseł może sprawić, że nie będą one dobrze komponować się z resztą pomieszczenia.

Jeśli sam wybierzesz swoje wymarzone krzesła, możesz mieć pewność, że nie pamiętasz tylko o kolorze, kształcie i formie. Te kwestie najłatwiej dostrzec, ale liczy się także materiał, z którego mebel jest wykonany. Drewno pasuje w zasadzie do wszystkiego, ale krzesła zdobione, grube, nie sprawdzą się w kuchni czy jadalni urządzonej w stylu norweskim. Lepiej sprawdzą się w mieszkaniu w stylu retro i vintage. Do takich krzeseł trudno będzie dopasować krzesła plastikowe, z tworzywa sztucznego czy metalowe. Jak widać, wybór krzeseł do kuchni czy jadalni nie jest tak banalny, jak mogłoby się wydawać.

Warto przeczytać