Zaprojektowanie naprawdę idealnej kuchni, która spełni wszystkie nasze oczekiwania, jest zadaniem znacznie trudniejszym niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Pomieszczenie to jest jednym z najważniejszych miejsc w każdym domu. Wynika to z faktu, że zazwyczaj spełnia ono kilka różnych zadań jednocześnie. Należy więc znaleźć złoty środek i szukać rozwiązań, które pozwolą nam połączyć tutaj kilka ważnych cech - tylko w ten sposób uzyskamy kuchnię idealną. Osoby, które stoją przed zadaniem zaprojektowania swojej kuchni od podstaw, wbrew pozorom są obecnie w całkiem dobrej sytuacji.

Dziś mamy do dyspozycji znacznie więcej trendów i ciekawych rozwiązań niż dosłownie kilka lat temu, co ułatwia urządzenie tego pomieszczenia. Wybierając gotowy projekt warto więc zwrócić uwagę na to, z jakiego dokładnie czasu pochodzi. Czasami okazuje się, że projekt przygotowany zaledwie kilka lat temu posiada w swoich założeniach kilka podstawowych błędów, których w dzisiejszych czasach staramy się unikać.

Otwarta kuchnia

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych z nich:

Jeszcze całkiem niedawno blaty kuchenne były umieszczane dość nisko, co źle wpływało na ogólny komfort podczas korzystania z takiego pomieszczenia. Standardowa wysokość w tamtych czasach wynosiła 85 cm, ale według wielu projektantów wnętrz była to wysokość zdecydowanie za niska. Dlatego też warto jest umieścić blat przynajmniej kilkanaście centymetrów wyżej, dzięki czemu wykonywanie przy nim jakichkolwiek czynności może być znacznie wygodniejsze.

Kuchenka nie powinna być umieszczana w rogu pomieszczenia. Przez długi czas było to standardowe rozwiązanie, jednak coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że jest ono bardzo niepraktyczne i raczej niewygodne. O wiele lepiej jest korzystać z takiego urządzenia, gdy blat kuchenny znajduje się po obu stronach stołu.

Najlepiej jest umieścić kuchenkę i zlewozmywak w niewielkiej odległości od siebie. W kuchniach "starszej generacji" często stosowano rozwiązanie, w którym oba te elementy znajdowały się często na przeciwległych końcach kuchni. Jednak podczas gotowania często korzystamy z obu tych elementów, dlatego znacznie lepiej jest ustawić je w taki sposób, aby zawsze były pod ręką i nie trzeba było biegać po całej kuchni. Jednocześnie nie należy stawiać ich w zbyt małej odległości. Jeśli wszystkie te elementy są ze sobą zbyt "gęsto" - do tego trzeba dodać lodówkę - to po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić wszystkie niezbędne produkty podczas gotowania.

Kuchnia połączona z pokojem dziennym

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego wyposażenia do naszej kuchni, zwłaszcza sprzętu AGD. Jest to branża, która dosłownie cały czas ulega niezwykle intensywnemu rozwojowi, przez co urządzenia, które jeszcze kilka lat temu były prawdziwym cudem techniki dzisiaj nie muszą już być tak imponujące. Z tego też powodu często okazuje się, że najlepszym sposobem na zakup takiego sprzętu jest skorzystanie z fachowej pomocy kogoś, kto specjalizuje się w tej dziedzinie. Na rynku działają nawet całe firmy, które się tym zajmują, więc znalezienie takiej oferty nie powinno nikomu sprawić większych problemów - warto potraktować to jako świetną inwestycję, dzięki której można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Wybór sprzętu AGD powinien rozpocząć się od dokładnego określenia swoich potrzeb i możliwości. Musisz wiedzieć, jakich urządzeń potrzebujesz, ile osób w Twoim gospodarstwie domowym będzie korzystało z kuchni i jakie możliwości przydadzą Ci się podczas gotowania. Jednocześnie nie w każdej kuchni będziemy w stanie wykorzystać wszystkie urządzenia, które wydają nam się potrzebne. Czasami nie pozwala nam na to zbyt duża przestrzeń. W tym przypadku również warto zwrócić się o pomoc do fachowca. Dzisiejsze urządzenia AGD są tak różnorodne, że w większości przypadków można znaleźć modele, które stanowią doskonały kompromis pomiędzy niewielkimi rozmiarami a wysoką funkcjonalnością.

To, o czym wiele osób zapomina, to fakt, że projekt kuchni uwzględnia kąt do przechowywania odpadów. Taka rzecz wymaga zazwyczaj znacznie więcej wolnej przestrzeni, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.Kuchnia z jadalnią

Tradycyjna kuchnia zamknięta jako osobne pomieszczenie nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz jest kuchnia otwarta, połączona z salonem i jadalnią. Z drugiej strony, jadalnię można bez problemu urządzić również w zamkniętej kuchni - pod warunkiem, że znajdzie się w niej wystarczająco dużo miejsca na stół do rodzinnych obiadów. Kuchnia otwarta to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na osobne pomieszczenie. Wówczas była ona elementem salonu, oczywiście specjalnie oddzielonym różnymi, widocznie zaznaczonymi granicami. Innym, bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest tak zwana wyspa. W tym przypadku wszystkie funkcje kuchenne ograniczone są do niewielkiego fragmentu na środku salonu, gdzie znajdują się sprzęty i meble kuchenne. Nie należy obawiać się zbyt intensywnych zapachów wydobywających się podczas gotowania - nowoczesne okapy potrafią naprawdę skutecznie rozwiązać te problemy.

Warto przeczytać