Choć oświetlenie ma zazwyczaj spełniać kilka funkcji, sami możemy zdecydować, która z ról będzie dominująca. Jest to szczególnie ważne w przypadku zakupu lamp podłogowych. Mogą one stanowić praktyczny element wystroju wnętrza, dając pożądany snop światła. Innym razem światło będzie mniej istotne, a znacznie ważniejsza będzie estetyka i jakość wykonania. Jak wybrać w zależności od potrzeb?

Lampy podłogowe, które przede wszystkim stają się praktyczne

Kiedy urządzamy biuro, jadalnię lub decydujemy się na projekt salonu, który jest założeniem reprezentacyjnym, oświetlenie staje się dla nas przede wszystkim elementem praktycznym. Chcemy, aby oprawa oświetleniowa była estetyczna i odpowiednia do zastosowanej aranżacji, ale priorytetową rolę odgrywa sposób kierowania światła i możliwość regulacji jego natężenia.

Lampy podłogowe do praktycznych wnętrz powinny więc dawać dużo światła, jasnego i rozproszonego. Muszą być również stabilne, nie chcemy bowiem martwić się, że duża lampa ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu lub będzie się chybotać przy każdym delikatnym podmuchu wiatru z otwartego okna. W końcu to komfort naszej pracy i nie tylko, ale "ruchome" światło z pewnością go nie zapewnia.

Zadbajmy również o to, aby praktyczne oświetlenie w postaci lampy podłogowej było ustawione w odpowiedni sposób. Włącznik powinien być pod ręką, aby w każdej chwili można było lampę włączyć i wyłączyć. Regulacja wysokości czy kierunku padania światła to również bardzo praktyczny aspekt.

Lampy podłogowe do celów dekoracyjnych

Jeśli chodzi o dekorację i dopasowanie do wystroju wnętrza, skupimy swoją uwagę na estetyce. W tym przypadku nasza lampa podłogowa nie musi dawać dużej ilości światła. Niech jednak oferuje taką moc i natężenie, aby uzyskać odpowiedni klimat we wnętrzu.

Drugim aspektem dekoracyjnym będzie design i tutaj można postawić na sugestie projektanta. Właściciele domów, którzy lubią wyraziste dodatki, skorzystają z bardzo modnej i chętnie wybieranej lampy podłogowej na tzw. trójnogu. Stabilna, ciekawie się prezentująca i pasująca do aranżacji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a nawet minimalistycznych loftów.

W prowansalskich kompozycjach wnętrzarskich czy wystroju shabby chic idealnie sprawdzą się materiałowe klosze, kwiatowe wzory i ciepłe światło skierowane w dół, tworząc romantyczny klimat. Taka lampa podłogowa może być nawet specjalnie postarzana, aby pasowała do starannie stworzonej aranżacji.

Choć jest to "tylko" lampa podłogowa, to jej mobilność w połączeniu z ciekawymi wzorami i możliwością sterowania światłem daje duże pole do popisu nawet amatorom nietuzinkowych aranżacji wnętrz.

Warto przeczytać