Kwestia otwierania lub zamykania kuchni jest często punktem spornym, mającym tyle samo zwolenników, co przeciwników. Przed powyższym dylematem staje niemal każdy, kto ma do czynienia z etapem urządzania mieszkania lub domu.
Przed przystąpieniem do zagospodarowania kuchni, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu poświęcamy na przygotowywanie posiłków. Kuchnia zamknięta z pewnością sprawdzi się w przypadku osób, które nie chcą rozpraszać się podczas gotowania. Jeśli dysponujesz dużym pomieszczeniem, możesz połączyć ją z jadalnią. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pomimo tego, że mamy do czynienia z osobnym pomieszczeniem, to znacznie upraszcza to kwestię podawania posiłków.
Za i przeciw
Kuchnie zamknięte są mniej ustawne, ale nie wymagają ciągłej dbałości o porządek. Mogą zachować odrębność stylistyczną, w przeciwieństwie do kuchni otwartych, które powinny być spójne z wystrojem salonu. Jeśli jednak jest na tyle mała, że nie ma w niej stołu, przy którym mogłaby zasiąść cała rodzina, noszenie naczyń z posiłkami może być dla niektórych osób nieco uciążliwe. Niewątpliwą zaletą zamkniętej kuchni jest to, że nie roznosi zapachów na inne części mieszkania i tłumi dźwięki włączonych sprzętów AGD. Otwarcie kuchni optycznie ją powiększa. Podczas przyjęć Ty i Twoi goście znajdujecie się we wspólnym pomieszczeniu. Podczas gotowania możesz swobodnie rozmawiać, oglądać telewizję lub mieć oko na bawiące się w salonie dzieci. Z drugiej strony, brak możliwości zamknięcia otwartej kuchni może stwarzać niebezpieczeństwo dla najmłodszych. Jeśli nieszczególnie cenisz sobie porządek, połączenie otwartej kuchni z salonem może być niekomfortowe dla innych. Kiedy gotujesz, panuje w niej bałagan. Widok brudnych naczyń, blatów i kuchenek może być bardzo nieprzyjemny.
Co powiesz na wyspę?
Jeśli nie ogranicza Cię metraż mieszkania, ciekawym rozwiązaniem jest zaaranżowanie w kuchni tzw. wyspy. Może ona służyć jako blat roboczy lub jako miejsce do spożywania posiłków czy napojów. Istnieje możliwość zamontowania kuchni, zlewozmywaka, a nawet wydzielenia osobnego miejsca do przechowywania elementów zastawy stołowej. Wyspa kuchenna charakteryzuje się bardzo dużą funkcjonalnością, dlatego rozwiązania z jej wykorzystaniem można spotkać coraz częściej nawet na niewielkich powierzchniach. Wyspa może być również elementem wyznaczającym granicę między strefą roboczą a konsumpcyjną. Innym sposobem na wyznaczenie stref w jednym pomieszczeniu jest wykorzystanie mebli. Wspomnianą wcześniej wyspę można zastąpić sofą wypoczynkową, ustawioną tyłem do kuchni, która również swoją formą oddziela strefę jedzenia od strefy odpoczynku.
Jadalnia
Nawet w małej kuchni dobrze jest znaleźć miejsce na kącik jadalny. Dostępne rozwiązania, takie jak rozkładane stoły do ściany, są świetnym pomysłem na zaaranżowanie takiej przestrzeni. Na dużych powierzchniach można pozwolić sobie na urządzenie jadalni w pomieszczeniu kuchennym. Obecnie najmodniejszym rozwiązaniem są jadalnie, które stanowią łącznik między kuchnią a salonem. Powrót do tradycji staje się coraz bardziej zauważalny. Fast foody przed telewizorem zastępuje się jedzeniem przy wspólnym stole z innymi członkami rodziny. Największą popularnością cieszą się stoły od sześciu do ośmiu osób oraz stoły rozkładane, które sprawdzają się podczas okazjonalnych spotkań.
Dla niezdecydowanych
Dla tych, którym trudno jest wybrać pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą, pozostaje rozwiązanie pośrednie - kuchnia częściowo zamknięta. Strefę przygotowywania posiłków można zasłonić drzwiami przesuwnymi, panelami, luksferami, niewielkimi ściankami, a nawet zabudową meblową. Zwolenników kuchni otwartych jest zapewne tyle samo, co zwolenników kuchni otwartych. Zanim podejmiesz decyzję, przemyśl wszystkie za i przeciw. Nie daj się zwieść trendom wnętrzarskim i kieruj się własnymi potrzebami.
Warto przeczytać
- 3 czerwca 2021
Współczesność charakteryzuje się obecnością w aranżacji wnętrz poprzez ciągłą zabawę formą. Wykorzystanie i łączenie różnych materiałów, takich jak dąb do...
Czytaj dalej- 2 czerwca 2021
Czasy, w których jedynym zadaniem czajnika było doprowadzenie wody do wrzenia już dawno minęły. Na szczęście coraz rzadziej w naszych kuchniach pojawiają się urządzenia...
Czytaj dalej