Praca, nauka lub hobbystyczne tworzenie rysunków. W domowym biurze jest miejsce na podejmowanie wyzwań związanych nie tylko z pracą zawodową. Coraz częściej zaczynamy tu przesiadywać. Zabieramy ze sobą komputer i dokumenty, by pracować w ciszy i skupieniu. Jak jednak zapewnić sobie maksymalne skupienie? Nie obejdzie się bez odpowiednio dobranego oświetlenia.

Rozwiązanie tradycyjne, czyli lampka na biurko

Dobrze zagospodarowana przestrzeń domowego biura jest bardzo ważna. Najczęściej ustawienie biurka i innych mebli nie sprawia nam żadnych problemów. Pod górkę robi się, gdy zaczynamy myśleć o oświetleniu. Zacznijmy od propozycji tradycyjnego rozwiązania, czyli typowej lampki biurkowej.

Lampka biurkowa sprawdza się w każdym domowym gabinecie. Wąski klosz zazwyczaj również zapewnia wąski, ale skupiony strumień światła. Ruchoma lampka, a w szczególności część z kloszem, daje możliwość skierowania światła na wybraną część blatu biurka. Do precyzyjnej pracy lub czytania ważnych dokumentów jest to bardzo dobre rozwiązanie. Niestety, lampa biurkowa nie zapewni równomiernego oświetlenia całego biura, dlatego należy uzupełnić ją o lampę wiszącą. Da Ci ona poczucie przestronności, a przede wszystkim odpowiednie oświetlenie całego pomieszczenia lub wyznaczonego obszaru, jeśli Twój domowy gabinet jest częścią jednego pokoju.

Połączenie walorów użytkowych i dekoracyjnych obu rodzajów oświetlenia, daje niemal idealne rezultaty.

Lampa stołowa - funkcjonalność i efekty aranżacyjne

Ciekawą alternatywą jest zastosowanie lampy stołowej. Zazwyczaj kojarzy nam się ona z tą odpowiedzialną za budowanie klimatu i atmosfery wnętrza. Z powodzeniem rozszerzymy jej zastosowanie, jeśli zastąpimy nią typową lampę biurkową. Wybór tej, która posiada szeroki i jasny klosz, sprzyja właściwemu oświetleniu przestrzeni biurowej. Poza tym można liczyć na estetykę wnętrza, co nie jest bez znaczenia dla efektów podejmowanych działań.

Można wybrać lampę stołową z rzeźbioną, gipsową podstawą. Pięknie prezentuje się lampa oparta na ceramicznej, zdobionej nodze. Klasyką dla typowych gabinetów jest mleczny klosz w geometrycznym kształcie, z nogą w kolorze srebrnym, złotym lub miedzianym.

Ta sama lampa stołowa może być ustawiona na innych meblach, które znalazły się w domowym gabinecie lub nawet większym biurze. Innym rozwiązaniem jest połączenie oświetlania niewielkich fragmentów przestrzeni przez lampę stołową z równomiernie rozproszonym światłem, jakie oferują plafony sufitowe i ścienne.

Lampy wiszące i co dalej?

Lampy wiszące nie mogą zastąpić dodatkowego oświetlenia. Ich zadaniem jest przecież pełnienie funkcji oświetlenia głównego. Powinno ono obejmować całe domowe biuro, tak aby można było z niego komfortowo korzystać o każdej porze dnia. Lampy wiszące muszą więc tworzyć udany duet z lampą biurkową lub stołową. Co to oznacza?

Nie musisz wybierać lamp, które są identyczne stylistycznie. W końcu aranżacje mają inspirować i budować atmosferę, w której nie tylko koncentracja będzie na najwyższym poziomie. Dobrze sprawdza się różnorodność, ale wskazane jest, aby wszystkie lampy wybrane do biura łączył przynajmniej jeden element - ten sam kształt, kolor lub detal. Dzięki temu aranżacja jest spójna, a cała reszta spełnia najbardziej wygórowane wymagania użytkowników.

Warto przeczytać