Znane ze swoich surowców, wnętrza przemysłowe to często odnowione pomieszczenia z belkami drewnianymi, betonowymi podłogami, odsłoniętymi rurami lub ścianami z cegły. Pracując nad projektem w stylu przemysłowym, ważne jest, aby stworzyć zrównoważone wnętrze - takie, które będzie zarówno odzwierciedlać jego przemysłową historię, jak i takie, które będzie czuć się dobrze i komfortowo. Mieszanka kolorów, faktur i wzorów może zapewnić ciepłe i domowe samopoczucie w chłodnej przestrzeni, a ponadwymiarowe meble mogą zwiększyć poziom komfortu. Czytaj dalej, aby odkryć dziewięć sposobów na dodanie ciepła do wzornictwa w stylu przemysłowym.

Przy projektowaniu przestrzeni przemysłowej, skala jest jednym z najważniejszych czynników. Przestrzenie przemysłowe są zazwyczaj duże i otwarte, dlatego ważne jest, aby oświetlenie, wyposażenie i sztuka odzwierciedlały ludzką skalę. "Jedną z pułapek, jakie mają ludzie, jest używanie kawałków, które są zbyt małe lub nieproporcjonalne do siebie, aby wykorzystać szerokość i wysokość przestrzeni przemysłowej", mówi Gilbert Melott, główny właściciel Studio 6F.

Na początek należy użyć dużych opraw oświetleniowych, draperii od podłogi do sufitu oraz dywaników o dużej powierzchni, a następnie nałożyć dodatkowe tekstury i tkaniny. "Twoje meble powinny czuć się proporcjonalne do przestrzeni" - mówi Lauren Svenstrup, założycielka Studio Sven. "Uwielbiam używać ponadwymiarowych, zakrzywionych kanap do łączenia dużych, otwartych planów. Bez odpowiednich elementów, pusta przestrzeń może połknąć pokój i sprawić, że poczuje się on jałowy i zimny". Zapewnienie skali każdego mebla jest kluczem do zapewnienia przestrzeni, w której można żyć".

UŻYWAJ MEBLI WIELKOGABARYTOWYCH
Jak wspomniano powyżej, istotne jest, aby przestrzenie przemysłowe były wyposażone w meble odzwierciedlające ludzką skalę. Ponieważ przestrzenie przemysłowe są zazwyczaj koncepcją otwartą, odpowiednie wyposażenie może pomóc w stworzeniu granic w przestrzeni i zapewnić, że przestrzeń nie będzie czuć się zimna lub pusta.

"Większość przestrzeni przemysłowych ma otwarty, koncepcyjny plan, który może być zastraszający, gdy próbuje się dowiedzieć od czego zacząć", mówi Jennie Bishop, dyrektorka Studio Gild. Jednym z największych błędów, jaki można popełnić podczas układania domu o otwartej koncepcji, jest nieuwzględnienie przepływu ruchu pomiędzy przestrzeniami. Najpierw należy określić funkcjonalnie sprzyjające przejścia między każdą przestrzenią, a następnie rozłożyć meble, aby nie zakłócić przepływu ruchu".

Do zapełnienia przestronnych powierzchni należy używać mebli wielkogabarytowych, takich jak duże sofy segmentowe, wysokie regały wolnostojące, ponadwymiarowe szafy i konsole lub długie ławki i dzienne łóżka. "Niewielkie elementy gubią się w dużych, otwartych przestrzeniach i nie tworzą granic niezbędnych do wykonania gigantycznych przestrzeni na strychu w intymnych pomieszczeniach do aktywności" - zauważa Jessica Lagrange z Jessica Lagrange Interiors.


WYSTAWIAJ PONADWYMIAROWE DZIEŁA SZTUKI
Ponadwymiarowe dzieła sztuki mogą pomóc w zrównoważeniu skali przestrzeni przemysłowej, dodając jednocześnie osobowości i ciepła do wnętrza. "Sztuka jest kluczowym elementem dodawania tego ostatniego aspektu personalizacji do każdej przestrzeni", mówi Gretchen Murdock, założycielka i dyrektor ds. projektowania MODTAGE Design. "Sprawia, że przestrzeń jest wyjątkowa dla klienta i pomaga stworzyć punkty centralne, które prowadzą oko". Zawsze uważam, że patrząc na czyjąś sztukę, można dowiedzieć się o niej nieco więcej".

"Mniejsze dzieła sztuki mogą zgubić się na tych dużych, wzniosłych ścianach", dodaje Lagrange, który w miejsce dużych dzieł sztuki używa także oprawionych w ramy kawałków tapet lub tekstyliów.

DODANIE OSOBISTYCH AKCENTÓW
Aby stworzyć przestrzeń w stylu przemysłowym, która będzie ciepła i przyjemna w dotyku, stwórz otoczenie, które będzie intymne i osobiste dla właściciela domu - "albo za pomocą winiet, albo za pomocą pamiątków i niestandardowych kawałków, które dodadzą emocjonalnego związku z otoczeniem" - mówi Melott.

Niezależnie od tego, czy chodzi o dzieła sztuki kuratorskiej, osobistą bibliotekę, czy oprawione w ramy fotografie rodzinne, użyj przedmiotów, które odzwierciedlają właścicieli domów, aby nadać im ciepły i komfortowy charakter. "Osobiste przedmioty, które odzwierciedlają preferencje właściciela domu, umożliwiają wyróżnienie się przestrzeni jako wyjątkowego przeznaczenia" - mówi Andrea Michaelson z Andrea Michaelson Design. "Używając przestrzeni przemysłowej z przemysłowym wykończeniem jako tła, trzeba dodać więcej domowych przedmiotów, aby nadać jej duszę i kontrapunkt".

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE
Jeśli chodzi o oświetlanie przestrzeni przemysłowej, myśl duże i odważne. "Małe oprawy gubią się w dużych, wysokich sufitach, a zwłaszcza oprawy wiszące, które muszą być większe i odważniejsze niż te, których użyto by w przestrzeni mieszkalnej", mówi Lagrange. "Te same zasady odnoszą się do lamp podłogowych i stołowych; mogą wymagać większych, bardziej odważnych graficznie i mocniejszych opraw niż te, które sprawdziłyby się w pomieszczeniach mieszkalnych" - mówi Lagrange.

Na powyższym zdjęciu, projektantka Michele Plachter używa ręcznie wydmuchiwanego szklanego żyrandola, aby stworzyć punkt centralny nad stołem w jadalni. "Jestem ogromną wierzącą, że oświetlenie jest biżuterią w każdej przestrzeni. Ręcznie dmuchane szklane globusy, z których korzystamy, są perforowane, więc kiedy światło jest włączone, odbijają wzory świetlne, które iskrzą się w nocy i odbijają się od ścian" - mówi Plachter.

Aby stworzyć dodatkowe ciepło, Bishop radzi projektantom, aby używali oprawek i żarówek ze ściemniaczami. "Jednym z największych elementów projektu, który może być wykorzystany do dodania ciepła do przestrzeni, jest często najbardziej pomijany: oświetlenie. Ważne są rodzaje oświetlenia i ich wpływ na ogólne samopoczucie przestrzeni. Należy stosować ciepłe oświetlenie dekoracyjne na ściemniaczach i unikać chłodnych diod LED lub tylko wbudowanych downlightów" - mówi.

Pary bogatych i zróżnicowanych materiałów z surowymi i nierafinowanymi, aby zapewnić, że przestrzeń przemysłowa emituje ciepło i komfort. Używaj pluszowych i kolorowych dywaników, poduszek, powłok okiennych i tkanin, aby skontrastować je z surowcami przestrzeni przemysłowej, dzięki czemu w jednej chwili przeniesiesz wnętrze z zimnego do ciepłego. "Rzeczy, które są przemysłowe, są zazwyczaj zużyte, nudne i mają dużą skalę, więc ważne jest, aby wprowadzić rzeczy, które wyglądają wypolerowane, aby kontrastować z przemysłowymi wykończeniami", mówi Michaelson.

Tkaniny: Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz, eksperymentuj z bogatymi i ciepłymi kolorami, takimi jak czerwienie, brązy, róż i fiolety. Nie obawiaj się mieszać i dopasowywać wzorów i kolorów. Albo używaj neutralnych mebli i nakładaj je z wzorzystymi i kolorowymi akcentami. "Często używamy neutralnych tekstyliów z wykończeniem nubby lub pile na tapicerce i dodajemy wzór i cięższą teksturę z poduszkami, rzutami i obróbką okien w loftach, aby uszanować ich przemysłową przewagę", mówi Lagrange.

Dywany: Dywany przestrzenne są kluczowe, szczególnie w pomieszczeniach przemysłowych, gdzie podłogi mogą być wykonane z betonu lub drewna klejonego. Dodaj kolor, teksturę i wzór do każdego wnętrza z pluszowym dywanikiem. "Duży, neutralny dywanik z sizalu lub wełny może być użyty do stworzenia przestrzeni mieszkalnej, a mniejsze, odważniejsze dywaniki mogą być ułożone na nim, aby zaznaczyć konkretne obszary aktywności", radzi Lagrange.

Zabiegi przy okienkach: Lofty i inne pomieszczenia przemysłowe często mają duże okna. Z łatwością dodasz ciepło do przestrzeni za pomocą draperii od podłogi do sufitu. Lagrange mówi, że "czasami potrzeba dwóch warstw, aby uzyskać ten wygląd - czystej warstwy i cięższej warstwy, aby zmaksymalizować możliwości właścicieli domów".

Poduszki i koce: Rzucanie poduszek i koców jest łatwym sposobem na to, aby sofa, łóżko czy fotel czuły się przytulnie.

DODAJ KOLOR
Połączenie kolorów i faktur ożywia przestrzenie przemysłowe. "Jestem głęboko przekonany, że kolor może zmienić nastrój każdej przestrzeni. Kolor na tle odsłoniętej cegły? Tak, proszę pana! Bez kontrastu koloru, przestrzeń może wyglądać na jedną nutę i ponuro", mówi Svenstrup.

Jasnożółty obraz zdobi ścianę w neutralnej przestrzeni mieszkalnej, nadając powyższemu wnętrzu zaprojektowane przez Studio Gild-a pop koloru. "Wmieszanie w kwaśny szafran, ponadwymiarowy 8-panelowy obraz Matta Mullicana, nadaje żywość męskim skórzanym fotelom Milo Baughmana", mówi Bishop.

W przeciwieństwie do odsłoniętych rur i przemysłowej metaloplastyki, ciepłe drewno może sprawić, że przestrzeń poczuje się bardziej komfortowo - czy to na suficie, czy na podłodze, czy z meblami. "Myślę, że tony drewna w przestrzeni przywołują nas z powrotem do natury w domu. Gdyby to były tylko przemysłowe metale i zimne betonowe ściany, przestrzeń byłaby zimna", mówi Cynthia K. Godoy, dyrektorka CK Interior Design.

Niezależnie od tego, czy chodzi o dywan z włókna naturalnego, czy też stół z woskowanego drewna, należy stosować formy i materiały organiczne, aby zestawić ze sobą surowce z przestrzeni przemysłowej. "Organiczne materiały i formy mają tendencję do nadawania poczucia spokoju, którego pragniemy w pomieszczeniach mieszkalnych", mówi Magdalena Keck z działu aranżacji wnętrz Magdaleny Keck.

Zobacz także: Różnorodność w projektowaniu i dekorowaniu

Warto przeczytać