Mała kuchnia może wyglądać zjawiskowo, jeśli zaaranżujesz ją za pomocą odpowiednich zestawień kolorystycznych. Dowiedz się, jak stosować kolory w małych pomieszczeniach i baw się barwami.
Iluzja optyczna wywołana przez zestawienia kolorystyczne może znacząco zmienić postrzeganie wnętrza. Stosując się do kilku prostych zasad, możesz w łatwy sposób stworzyć przestrzeń, która będzie wyglądała na znacznie większą niż jest w rzeczywistości. Jak to zrobić?
Jasne kolory jako baza
Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze i są szczególnie polecane w przypadku, gdy kuchnia nie posiada okna lub jej wielkość nie zapewnia wystarczającej ilości światła do wnętrza. Można zdecydować się na monochromatyczny wystrój, ale jeśli nie zostanie on umiejętnie skomponowany, będzie przytłaczający. Dlatego znacznie lepiej jest uzupełnić jaśniejsze kolory kontrastowym, przyciągającym wzrok elementem.
Korygowanie kłopotliwych proporcji
W przypadku wnętrz o trudnych proporcjach, warto sięgnąć po sprawdzony trik malarski, który polega na pomalowaniu jednej ze ścian na inny kolor. Jeśli jest ona wyraźnie ciemniejsza, stworzy to wrażenie, że przestrzeń się oddala. W przypadku wyraźnie jaśniejszej ściany, będzie ona wizualnie przybliżać się do osoby, która na nią patrzy. Zabieg ten warto stosować w kuchniach wąskich i o długich kształtach.
Farby o satynowym wykończeniu
Najskuteczniejszym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest pomalowanie go jasną farbą o satynowym wykończeniu. Uzupełniona o błyszczące i gładkie fronty mebli, z łatwością załamuje padające światło i rozjaśnia, a tym samym powiększa pomieszczenie.
Elementy kontrastowe
Oświetlenie - lampy w wyrazistych kolorach nadają wnętrzu charakteru.
Tekstylia - podobnie jak wyżej, można je wykorzystać do stworzenia charakteru kuchni.
Płytki - podłogowe i ścienne - powinny idealnie współgrać z kolorem ścian i mebli, choć nie oznacza to stawiania na idealnie jednolitą gamę kolorystyczną.
Aranżacja okien - rezygnacja z firan i zasłon na rzecz np. rolet rzymskich, wykonanych z jasnych materiałów, spotęguje pożądany efekt.
Płytki do zadań specjalnych
Ciemny mat na ścianach i podłogach sprawi, że wnętrze będzie wydawało się mniejsze. Dlatego wybierając płytki do kuchni, warto sięgnąć po kolekcje o neutralnej, jasnej kolorystyce, które uzupełnią efektowne dekory. Doskonałym przykładem takiego połączenia jest kolekcja, której bazę stanowią klasyczne płytki w ciepłych odcieniach, które zyskały na atrakcyjności dzięki niebieskim i czerwonym ornamentom, tworząc zaskakująco spójną całość.
Warto przeczytać
- 3 czerwca 2021
Współczesność charakteryzuje się obecnością w aranżacji wnętrz poprzez ciągłą zabawę formą. Wykorzystanie i łączenie różnych materiałów, takich jak dąb do...
Czytaj dalej- 2 czerwca 2021
Czasy, w których jedynym zadaniem czajnika było doprowadzenie wody do wrzenia już dawno minęły. Na szczęście coraz rzadziej w naszych kuchniach pojawiają się urządzenia...
Czytaj dalej