Jeśli chodzi o projektowanie salonu, odpowiednie oświetlenie jest jednym z najbardziej krytycznych czynników projektowych i może mieć wpływ na to, jak klienci czują się o swoje usługi i salon. Z tym pomocnym blogiem, Salon Designer Michele Pelafas oferuje cenne wskazówki dotyczące wyboru oświetlenia:

Oświetlenie salonu powinno pochlebiać kompletnie i uzupełniać wnętrze.

Cebulki występują w różnych temperaturach, od bardzo ciepłej do chłodnej. Ciepła żarówka (temperatura od 2700 do 3500 Kelwina) jest najbardziej pochlebna dla skóry i uzupełnia większość wnętrz salonu. Temperatura chłodu (temperatura 4800 Kelwina) może być równa światłu dziennemu (słoneczne popołudnie) i zazwyczaj nie jest to najbardziej płaska temperatura (pomyśl o przebywaniu w szerokim świetle dziennym i o tym, jak Twoja skóra wygląda na słońcu). Żarówki z temperaturą światła dziennego/chłodu będą szarawe zarówno we wnętrzach ciepłych, jak i umytych gości.

Oświetlenie salonu powinno dokładnie nadawać kolor.

Czy słyszałeś kiedyś historie o gościach otrzymujących kolor włosów tylko po to, by wyjść na zewnątrz, a kolor pojawia się inaczej? Prostym rozwiązaniem jest wykorzystanie żarówek w przestrzeni, która dokładnie oddaje kolor. To, jak dobrze żarówka precyzyjnie oddaje kolor, zależy od wskaźnika oddawania barw żarówki, który reprezentuje jakość światła i jego wierność oddawaniu kolorów. Zawsze należy zażądać żarówek z indeksem oddawania barw (CRI) wynoszącym 86 lub więcej.

Oświetlenie w salonie powinno być ustawiony tak, aby wyeliminować cienie.

Jak gość wygląda w fotelu salonowym jest najważniejszy w środowisku salonu. Jeśli gość czuje się dobrze w swoim wyglądzie, to wzmacnia to pozytywne doświadczenie dla biznesu powtarzalnego i zwiększonych przychodów. Najprostszym sposobem na wyeliminowanie cieni na twarzy jest ustawienie oświetlenia na lustrze po obu stronach, aby bezpośrednio rozświetlić cerę. To również powinna być płaska żarówka temperaturowa (2.700 do 3.500 Kelvina). Oświetlenie punktowe powyżej, takie jak oprawy torowe, również tworzy cienie. W tego typu zastosowaniach, oświetlenie ścienne na powierzchni czołowej jest jeszcze ważniejsze.

Zainwestuj w energooszczędne żarówki do długoterminowych oszczędności.

Żarówki diodowe emitujące światło (LED) zrewolucjonizowały energooszczędne oświetlenie. Jeśli to możliwe, poproś o oprawy oświetleniowe do salonu, które obsługują te typy lamp. Z szeroką gamą temperatur barwowych i wysokimi opcjami indeksu oddawania barw, żarówki te są idealne dla środowiska salonu. Chociaż lampy te są zazwyczaj droższe w kosztach zakupu, inwestycja jest tego warta, ponieważ lampy te mają długą żywotność, zużywają mniej energii, oszczędzają na kosztach utrzymania i wymiany oraz zapewniają długoterminowe oszczędności.

Oświetlenie górne i oświetlenie ogólne

Oprawy napowietrzne zapewniają oświetlenie ogólne do wykonywania zadań, jak również oświetlenie całej przestrzeni. Jeśli napowietrzne oświetlenie jest właściwie zaprojektowane, zapewni wystarczającą ilość światła, aby wykonać wszystkie wymagane zadania związane z stylizacją włosów i aplikacją kolorystyczną. Oddzielne "oświetlenie zadaniowe" nie jest wymagane, jeśli oświetlenie górne jest właściwie skonfigurowane. Prawidłowe oświetlenie napowietrzne będzie się różnić w zależności od przestrzeni i zależy od wysokości i typu sufitu (otwarty, siatka, itp.), jak również od tego, jak ciemna lub jasna jest przestrzeń. Pomóc może projektant oświetlenia, który rozumie zawiłości oświetlenia salonu.

Jakość oświetlenie ma znaczenie

Jak w każdym innym przypadku, liczy się jakość. Żarówki LED i florescent, podczas gdy wspaniałe źródło światła ogólnego, mogą być płaskie. Istnieją tysiące źródeł oświetlenia LED, a dla tak wielu opcji jakościowych na rynku jest równie wiele ubogich. Szukaj żarówek LED, które powielają żarówki halogenowe, mają wysoki wskaźnik oddawania barw (Color Rendering Index) i mają wysokiej jakości optykę, która daje wystarczająco dużo blasku w przestrzeni, aby pokazać głębię, wymiar i blask bajecznych włosów, które produkujesz.

Pamiętaj, że najlepsze oświetlenie dla Twojego salonu łączy w sobie różnorodność oświetlenia w zależności od jego szczególnego przeznaczenia. Chociaż nie musisz być ekspertem w tej dziedzinie, pomysł polega na tym, aby być w stanie skutecznie komunikować podstawy, tak aby można było zbadać wszystkie opcje oświetlenia w celu dopasowania budżetu i zapewnienia pomyślnego wyniku.

Warto przeczytać