Żaluzje drewniane to wybór dla osób, które cenią sobie połączenie elegancji i szyku z klimatem etno. W wyjątkowy sposób podkreślają charakter okna i nadają pomieszczeniom niepowtarzalny klimat. Świetnie sprawdzają się również w designerskich i minimalistycznych wnętrzach - ciemne gatunki drewna pasują do stylu retro, a jaśniejsze są wykorzystywane w duchu ekologicznym i naturalnym. Wokół żaluzji drewnianych krąży jednak wiele mitów i nieporozumień dotyczących ich montażu, trwałości i pielęgnacji. Ten tekst rozwieje Państwa wątpliwości na temat żaluzji drewnianych.

DREWNO, CZYLI NATURALNE PIĘKNO

Żaluzje drewniane, poza swoją oczywistą funkcją ochrony pomieszczeń przed światłem, są przede wszystkim wspaniałą ozdobą. Kojarzą się z naturą, ziemią i tworzą niepowtarzalny klimat, który potęguje mnogość odcieni i podkreślające je słoje na listwach. Żaluzje te doskonale pasują do pomieszczeń, w których dominują drewniane meble lub szklane elementy. Świetnie prezentują się również w stolarce okiennej, zwłaszcza gdy wpisują się w całą kompozycję pomieszczenia. Żaluzje drewniane wnoszą do wnętrza ciepło i harmonię.

BUDOWA ŻALUZJI DREWNIANYCH

Szerokość drewnianych lameli wynosi od 25 do 50 mm. Skutecznie chronią one przed promieniami słonecznymi, ograniczając nagrzewanie się wnętrz. Konstrukcja nośna żaluzji drewnianych jest podobna do aluminiowej, najczęściej jest sznurkowa lub paskowa. Regulacja lameli, ze względu na ich ciężar, może być problematyczna dla osób słabszych lub dzieci, dlatego warto rozważyć montaż siłowników elektrycznych. Grubość lameli wynosi zazwyczaj min. 2 milimetry.

pętle

CZYSZCZENIE ŻALUZJI DREWNIANYCH

Przy czyszczeniu żaluzji drewnianych należy pamiętać, że drewno nie lubi wilgoci, dlatego jeśli to możliwe, najlepiej czyścić je na sucho, np. zwykłą szmatką, lub środkiem do czyszczenia drewna. Ważne jest, aby regularnie usuwać kurz z żaluzji i nie dopuszczać do jego gromadzenia się. Jeśli jednak już tak się stanie, najlepiej użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Każdą pojedynczą żaluzję należy wytrzeć i osuszyć, a następnie spryskać środkiem do polerowania drewna i przetrzeć suchą szmatką. Jeśli pozwala na to konstrukcja żaluzji, a także umiejętności osoby sprzątającej, możliwe jest całkowite usunięcie ich z okna. Wówczas czyszczenie będzie szybsze i dokładniejsze.

ELEGANCKA CENA

Jak każde inne rozwiązanie, żaluzje drewniane nie są pozbawione drobnych wad, choć tak naprawdę wady te należałoby nazwać "ograniczeniami". Jest to produkt naturalny i jako taki jest bardziej podatny na wypaczenia niż listwy plastikowe. Ich paleta kolorystyczna jest również ograniczona, ale każdy, kto chce urządzić wnętrze w drewnie, powinien mieć tego świadomość. Żaluzje te są również podatne na wilgoć, dlatego nie można ich montować w miejscach narażonych na działanie wody.

ŻALUZJE DREWNIANE KONTRA ROLETY MATERIAŁOWE

Każdy, kto stoi przed wyborem osłony okiennej, z pewnością nie uniknie tego dylematu. Najważniejszymi zaletami rolet materiałowych jest ich nieograniczona kolorystyka, czego nie da się osiągnąć w przypadku drewna. Istnieje również możliwość wyboru grubości materiału, co pozwoli na regulację przepuszczalności światła słonecznego. W roletach materiałowych nie można jednak regulować kąta padania promieni słonecznych. Ta możliwość, jaką dają rolety drewniane, pozwoli Państwu wprowadzić do wnętrza pomieszczenia niepowtarzalny klimat.

Rolety materiałowe są bardziej uniwersalne i praktyczne, ale nie mają "duszy", którą z pewnością mają rolety drewniane. Choć wymagają nieco więcej troski, to efekt i nastrój, jaki potrafią stworzyć w pomieszczeniu, wart jest każdego wysiłku.

Warto przeczytać